Založ si blog

Potulky LXIV – Veľký Klíž, kostol sv. Michala (pre Jozefa P. )

Tak občania-piatelia opäť sme na Potulkách. Dnes sa presunieme na Ponitrie. Ak by ste mali cestu z Nitry smerom na Partizánske, tak odporúčam v Bošanoch odskočiť doprava na obec Veľký Klíž – Klížske Hradište. Objavíte tam nádherný románsky jednoloďový kostolík sv. Michala s polkruhovou apsidou a valcovou vežou. Som presvedčený, že každého očarí nie len historickou hodnotou, ale aj architektonickou zvláštnosťou a výtvarnou čistotou. Drobnú kamennú stavbu postavili niekedy v 12. storočí pôvodne ako zemepanský kostolík a zachovala sa dodnes bez neskorších prestavieb. Skladá sa z pozdĺžnej lode (3,92 m x 5,33 m), východnej polkruhovej apsidy a asymetricky pripojenej valcovej veže, v ktorej je vretenové schodisko na emporu. Objekt bol ešte v roku 1828 v dobrom stave, v nasledujúcich desaťročiach však začal postupne chátrať, zrejme aj v súvislosti s tým, že v obci si postavili v roku 1801 nový väčší kostol. V 30. rokoch minulého storočia už stál bez strechy. Obnovy sa ujal historik umenia a pamiatkár Václav Mencl (myslíte, že to bol osvietený Slovák ? Nie, nie, bol to český občan-piateľ) v roku 1936, vďaka nemu bol kostolík komplexne obnovený a dostal novú strechu, plochý strop i drevenú emporu. K novej výzdobe interiéru, ktorú mal realizovať Ľudovít Fulla, však už nedošlo ( musím poznamenať, že našťastie) kvôli udalostiam rokov 1938 – 39. Kostolík vo vyvýšenej polohe nad obcou sa zachoval v pôvodnej románske podobe a predstavuje tak krásnu ukážku tohto slohu, umocnenú neomietnutým kamenným murivom. Každý, kto si nájde cestu k tomuto kostolíku určite neoľutuje. Oprite sa o stenu kostola a vnímajte energiu, ktorá vyžaruje z jeho kamenných stien.

text, foto © Peter Krivda Soliwarski a voľne z Apsida.sk

Potulky LXVIII – Blatnická dolina – Poklady Turca

11.06.2019

...niekedy si len tak sadnúť na lávku cez potok, spustiť bosé nohy nad skačúce studené vlny, hojdať nimi a prstami chytať vystreknute, lesknúce sa kvapky vo vzduchu. Sedieť na tej lávke a viac »

Potulky LXVII – Kostol sv. Michala Archanjela, Lančár

07.06.2019

...neviem či dostatočne, ale veľavážení občania - priatelia na dnešných Potulkách sme odišli z Chtelnice do neďalekého Lančára, kde nad obcou Lančár sa vypína opevnený renesančný viac »

Potulky LXVI – Kostol Panny Márie Kráľovnej anjelov, Sádok

31.05.2019

Vcelku dobrý deň opäť občania-priatelia, dnes opäť z ponitrianských Potuliek. Len neďaleko od minulej zastávky vo Veľkom Klíži sme sa teraz zastavili na ďalšom fascinujúcom mieste v obci viac »

dievča, týranie, strach, dieťa

Rezort vnútra spúšťa kampaň Od zajtra na boj proti domácemu násiliu

20.06.2019 13:00

Ministerstvo i polícia chcú včas identifikovať prípady týrania a dotknuté osoby ochrániť.

poľsko, protest, súdy

Zníženie veku odchodu do dôchodku poľských sudcov porušuje zákony EÚ

20.06.2019 12:36

Nové zákonné opatrenia prijaté poľskou vládou, ktoré znižujú vek odchodu do dôchodku pre sudcov, porušujú legislatívu EÚ.

02-SRvojaci

Národná rada súhlasila s vyslaním vojakov na misie v rámci NATO

20.06.2019 12:31

Slovenskí vojaci budú naďalej súčasťou Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej, Litovskej, Estónskej a Poľskej republiky.

Recep Tayyip Erdogan

Egypt označil Erdoganove vyjadrenia o Mursího smrti za nezodpovedné

20.06.2019 12:27

Turecký prezident vyhlásil, že jeho blízky spojenec, egyptský exprezident Muhammad Mursí, bol zabitý.