Založ si blog

Potulky LXVII – Kostol sv. Michala Archanjela, Lančár

…neviem či dostatočne, ale veľavážení občania – priatelia na dnešných Potulkách sme odišli z Chtelnice do neďalekého Lančára, kde nad obcou Lančár sa vypína opevnený renesančný kostol sv. Michala Archanjela zo 17. storočia, postavený na mieste staršieho gotického kostola spomínaného roku 1332. Areál je obohnaný miestami rekonštruovanými hradbami. V interiéri sa nachádza hodnotné barokové zariadenie a nástenné maľby doplnené štukami. V renesančnom opevnení je včlenená veža s osembokým ihlanovitým ukončením (tzv.helmicou) a so združenými oknami. Celé 17. storočie ohrozovali toto územie rôzne nepokoje a povstania, v roku 1683 napadol okolie aj Imrich Tököli. Je predpoklad, že práve v tomto období sa kostol opevnil múrom, ktorý slúžil nielen ako ohradný múr, ale aj ako hradby, nakoľko na južnej strane smerom k obci sa postavili 3 strieľne. Kostol bol do súčasnej podoby s pôdorysom gréckeho kríža prestavaný v rokoch 1723 -1733. Zvonica pochádza z konca 17. storočia. Jej tvaroslovie bez fortifikačných prvkov naznačuje, že obyvatelia obce už nerátali s tureckými nájazdmi a priamym ohrozením. V jej spodnej časti sa nachádza kaplnka s nástennými maľbami a zvyškom oltárnej menzy. Napriek tomu, že tento kostolík nie je z „mojich“ románskych, je to čarovné miesto s úžasnou atmosférou. Sedeli sme len tak v tráve, opierajúc sa o kamenný múr nasávali históriu, ktorej sme sa dotýkali a energiu, ktorá z nej vyžarovala. Skúste občania – priatelia, lebo zajtra bude pekne a to znamená, že v hypersupermarketoch nastane nátresk.

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

 

PF 2021

02.01.2021

…keď stieram prach z kameňov ciest, keď zmývam diaľky z nôh v chlade riek, keď ukladám vône spomienok prežitých dní a hladím pekno v nich, ďakujem za rok minulý…

Krásne, šťastné a pokojné Vianoce

23.12.2020

…krásne, pokojné, tiché i radostné Vianoce plné lásky a hlavne zdravia. Zabudnime na spory a nezhody. Len spolu prekonáme prekážky !!!

Potulky LXXXVIII – Hrad Křivoklát /CZ/

14.12.2020

…niekedy, v rannej mladosti som sa dosť často utiekal do vysnívaných svetov, v ktorých som prostredníctvom literárnych hrdinov prežíval ich dobrodružstvá. Neďaleko nášho domu vo vedľajšej ulici, bola na prízemí v jednom vchode „ľudová knižnica“. Asi je tam stále. A to bol svet, v ktorom boli uskladnené na regáloch brány prieniku do iných svetov, do [...]

navaľnyj

Nechystám sa spáchať samovraždu, odkázal Navaľnyj z väzenia

22.01.2021 22:57

Navaľného spolupracovníci a priaznivci plánujú na túto sobotu nepovolené protesty.

tiktok

Za „skúšku odvahy“ na TikToku zaplatilo 10-ročné dievča životom

22.01.2021 22:28

Prípad vzbudil v Taliansku obrovský rozruch a diskusiu o prísnejšej regulácii detských internetových aktivít.

očkovanie koronavírus

Informácie o vážnych komplikáciách po očkovaní na Covid-19 sú nepravdivé

22.01.2021 18:58

Prípad zdravotníkov, ktorí mali mať po zaočkovaní v Humennom zdravotné kompilácie a anafylaktický šok, sa nestal. Hoax zdieľali tisíce ľudí.

sčítanie obyvateľov

Britov sa pri sčítaní budú pýtať na rodovú identitu

22.01.2021 18:49

Sčítanie obyvateľov sa tento rok uskutoční vo viac ako 50 krajinách sveta vrátane Slovenska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 307231x
Priemerná čítanosť článkov: 2719x

Autor blogu

Kategórie