Založ si blog

Potulky LXVII – Kostol sv. Michala Archanjela, Lančár

…neviem či dostatočne, ale veľavážení občania – priatelia na dnešných Potulkách sme odišli z Chtelnice do neďalekého Lančára, kde nad obcou Lančár sa vypína opevnený renesančný kostol sv. Michala Archanjela zo 17. storočia, postavený na mieste staršieho gotického kostola spomínaného roku 1332. Areál je obohnaný miestami rekonštruovanými hradbami. V interiéri sa nachádza hodnotné barokové zariadenie a nástenné maľby doplnené štukami. V renesančnom opevnení je včlenená veža s osembokým ihlanovitým ukončením (tzv.helmicou) a so združenými oknami. Celé 17. storočie ohrozovali toto územie rôzne nepokoje a povstania, v roku 1683 napadol okolie aj Imrich Tököli. Je predpoklad, že práve v tomto období sa kostol opevnil múrom, ktorý slúžil nielen ako ohradný múr, ale aj ako hradby, nakoľko na južnej strane smerom k obci sa postavili 3 strieľne. Kostol bol do súčasnej podoby s pôdorysom gréckeho kríža prestavaný v rokoch 1723 -1733. Zvonica pochádza z konca 17. storočia. Jej tvaroslovie bez fortifikačných prvkov naznačuje, že obyvatelia obce už nerátali s tureckými nájazdmi a priamym ohrozením. V jej spodnej časti sa nachádza kaplnka s nástennými maľbami a zvyškom oltárnej menzy. Napriek tomu, že tento kostolík nie je z „mojich“ románskych, je to čarovné miesto s úžasnou atmosférou. Sedeli sme len tak v tráve, opierajúc sa o kamenný múr nasávali históriu, ktorej sme sa dotýkali a energiu, ktorá z nej vyžarovala. Skúste občania – priatelia, lebo zajtra bude pekne a to znamená, že v hypersupermarketoch nastane nátresk.

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

 

Potulky LXXIV – Kőszeg /H/

14.01.2020

...sadli sme si v kaviarenskej terase na Hlavnom námestí, lebo odtiaľ sme mali celé okolie v dohľade. Všetko sa dalo tak nádherne pozorovať pri výbornej káve bez nepríjemného pocitu vtierania viac »

Potulky LXXIII – Banská Štiavnica I

14.12.2019

...domy, múry, ulice, dlažba miest nesú v sebe vlastnú pamäť. Na tých, ktorí ich dali postaviť, na tých, ktorí ich postavili, na tých, ktorí v nich bývali i na tých, ktorí kráčali po viac »

panelak torzo vybuch Presov 03

Kvôli demolačným prácam v Prešove padlo trestné oznámenie

21.01.2020 21:37

Doterajšie odhadované náklady na záchranné práce sú 1,3 milióna eur.

04-lieky-4x

Rezort zdravotníctva nesúhlasí s kritikou inovatívnych farmaceutov

21.01.2020 20:57

V októbri 2016 bola schválená revízia výdavkov v zdravotníctve.

Mýto - logo

SkyToll sa ohradzuje, že mýtny systém je predražený a že je to krádež

21.01.2020 20:50

Elektronický mýtny systém fungujúci na Slovensku je podľa SkyToll-u jeden z najprogresívnejších na svete.

Trump Impeachment

Senát začal diskusiu v rámci impeachmentu voči prezidentovi Trumpovi

21.01.2020 20:29

Demokratickí žalobcovia a Trumpovi právnici budú mať na prezentáciu rovnomerne rozdelených 48 hodín.