Založ si blog

Potulky LXXXVII – Husitský kostol, Lúčka

…Jan Werich raz povedal „Čas má plné kapsy překvapení“. A ja by som k tomu dodal…a cesty ich skrývajú za každou zákrutou.

Sú miesta , ktoré odjakživa priťahovali ľudí niečím, čo je ťažko vysvetliteľné a možno aj ťažko pochopiteľné. Možno je to ťažko vysvetliteľné a pochopiteľné z nášho, dnešného pohľadu, naším súčasným uvažovaním, v ktorom musím byť racio. Možno, keby sme si na pomoc priviedli šamana  nejakého prírodného národa, možno by to vedel vysvetliť veľmi jednoducho, len neviem či nami prijateľne. Možno by sa stačilo opýtať niektorých starých ľudí v čom to je, že sa na to miesto stáročia, možno tisícročia schádzajú ľudia. Prečo práve tu sa schádzajú a prečo práve sem si chodili i chodia uctievať svojich bôžikov, bohov, svätých. Prečo práve na tomto mieste pochovávajú veky svojich otcov a matky, prečo práve tu si zapaľovali svoje posvätné ohne a stavali svätyne, klaňali sa i obetovali svojim svätým a prečo na ich mieste stavali ďalší iné, pre iných bohov.

Sú miesta, ktoré nás jednoducho pritiahnu svojou, ja to volám energiou. Pritiahnu nás svojou energiou, aby sme sa tam na chvíľu zastavili, pritiahnu nás, aby sme si tam sadli a priblížili sa aj sebe samým. Aby sme si priblížili sebe samého, svoje vnútro tichom uvažovania nad prejdenými chodníkmi minula. Už sa zrejme nedozvieme, kto sa zastavil niekedy v polovici 13. storočia na návrší nad obcou Lúčka na Gemeri neďaleko Zádielskej tiesňavy. Asi sa už s istotou nedozvieme, kto dal prvý podnet k postaveniu kostola, ktorý je ľudovo nazývaný Husitský, na tomto mieste. Podľa všetkého dal kostol zasvätený Narodeniu Panny Márie v polovici 13. storočia postaviť Detrich Szár – Maté Bubek z rodu Ákošovcov-Bebekovcov. Prvá zmienka o kostole je z roku 1406, ako príslušenstvo turnianského hradu, ktoré daroval kráľ Žigmund Pavlovi Bešénimu. Po ňom ho získal s majetkami Štefan Šafár z Branča a po ňom opäť Bebekovci. Po smrti Imricha Bebeka v roku 1448 sa majetok dostal do rúk uhorského regenta Jána Huňádyho a v polovici 15. storočia kostol obsadilo vojsko Jana Jiskru z Brandýsa so zbytkami husitských bojovníkov ako výborné strategické miesto s výhľadom na okolie. Podľa toho kostolu ostal aj prívlastok „husitský“. Neskôr sa na návrší a v kostole usadili bratríci so zvyškami Jiskrových vojsk. Tí postavili pri kostole obrannú dvojpodlažnú vežu so strieľňami a kostol obohnali obranným kamenným múrom. Od počiatku 17. storočia veža slúžila ako zvonica. Počas 1. svetovej vojny kostol čiastočne vyhorel a v roku 1945 bol poškodený zásahom sovietskeho tanku, lebo v jeho priestoroch sa usídlila nemecká posádka. Osud kostola spečatili obyvatelia obce, ktorí kamenný materiál rozoberali pre svoje potreby.

Teraz už zakonzervované kostolné múry ranogotického jednoloďového kostola s kvadratickým presbytériom predsieňou na západnej strane a sakristiou na severnej strane aj napriek stavu, v ktorom kostol, alebo jeho torzo je, ostáva pamäťou a stále priťahuje do svojich priestorov. Postáť, pohladiť jeho kamene, porozprávať sa s tými, ktorí ich vŕšili na seba, ktorí kráčali v pokore do vrchu z dediny, skláňali hlavy pred večnosťou. A potom ešte trochu do kopca nad kostolný múr. Na miesta odkiaľ od vekov všetci vzhliadali do diaľok……

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

Potulky XCV – Loket, hrad a mesto /CZ/

28.04.2021

…a tak hľadáme a presúvame sa, a túlame sa v snahe nájsť niečo, čo sme niekedy dávno, niekedy ešte pred Bránou prešli a teraz to opäť hľadáme. Teraz sa toho túžime dotknúť. Nejaké spojivo, nejakú stopu, otlačok vlastnej minulosti. Hladíme kamene gotických stien, ktorých drsnosť si ešte pamätajú končeky našich prstov. Pamätáme si na chlad, ktorý [...]

Potulky XCIV – Seget Donji, crkva sv. Ilija – kostol sv. Eliáša /HR/

14.04.2021

…ešte včera sme vychádzali z chladivého šera katedrály sv. Vavrinca /sv. Lovre/ v úchvatnom Trogire. Už po koľkatý raz. Už po koľký raz sa prechádzame úzkymi uličkami starého Trogiru. A potom, keď vychádzame cez jednu z mestských brán, nemôžeme prehliadnuť prirodzenú kulisu mesta, ktorá sa dvíha ponad strechy okrajových častí. Vrch Sutilija. Niekedy, keď [...]

Potulky XCIII – Múzeum liptovskej dediny Pribylina

24.03.2021

…niekedy je čas na zastavenie, niekedy je čas na obzretie sa a zamyslenie, čas na vyslobodenie sa, očistenie, na vydýchnutie, odrazu pocítime potrebu zhlboka sa nadýchnuť tak, že to až kdesi v pľúcach zabolí. Ale tak slastne. Keď je naša myseľ, naše telo preplnené smogom, nánosmi vonkajších nečistôt zla, protivenstiev, nevraživosti a zášti, keď tú smolnú [...]

Mária Kolíková / Boris Kollár /

Kollár: Sme rodina určite nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej

08.05.2021 14:24

Výhrady poslancov OĽaNO Kollár podľa svojich slov nepozná, keďže sa nezúčastnil na druhej časti piatkovej koaličnej rady.

Pfizer / Moderna /

Vakcínami Pfizer a Moderna sa budú očkovať už aj 45-roční

08.05.2021 13:37

Termíny očkovania budú po otvorení kapacít podľa rezortu zdravotníctva prideľované striktne podľa veku a diagnóz.

Izrael / Palestínčania /

Napätie v Jeruzaleme. Brusel odsúdil zásah Izraelu proti Palestínčanom, Teherán hovorí o vojnovom zločine

08.05.2021 13:18

Počas piatkového izraelského policajného zásahu pri mešite al-Aksá vo východnom Jeruzaleme utrpelo zranenia vyše 200 Palestínčanov a šesť príslušníkov izraelskej polície.

detska fakultna nemocnica s poliklinikou, dfnp

Kde vezmú nové nemocnice zdravotníkov? Univerzitnej v Bratislave chýba už teraz 500 sestier

08.05.2021 12:48

Cez plán obnovy sa naleje do zdravotníctva viac než miliarda eur. Na východe Slovenska však už teraz chýbajú lekári, na západe sestry.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 120
Celková čítanosť: 326969x
Priemerná čítanosť článkov: 2725x

Autor blogu

Kategórie