Založ si blog

Kaplnka sv. Kozmu a Damiána, Šamorín, alebo Príklady priťahujú ?

Každé mesto, každá obec má svoju pamäť, má svoje genius loci s neopakovateľnými prvkami architektonického a kultúrneho prostredia. Každý z nás vedie vnútorný dialóg s obrazom miesta, ktorý vytvoril čas a naša pamäť. Vtedy, alebo dnes. Odtlačok, do ktorého sa premieta pocit vznešenosti, tajomnosti, estetiky, ale aj nostalgie, prvých lások, osudových rozhodnutí, bojov, mystiky, nekonečnosti. Kvalitu v meste nevytvárajú len historické charaktery domov a cesty, ale hlavne jeho obyvatelia a ich vzťahy. Preto treba zachraňovať nielen historické paláce a umelecké predmety, ale aj osudy a spomienky ľudí, ktorí v meste žili, alebo ešte žijú. V histórii mesta sa každou minútou odohrávajú príbehy a stávajú sa súčasťou tej histórie.

Keď sme boli vedením mesta Šamorín oslovení k vypracovaniu pamiatkového výskumu na kaplnke sv. Kozmu a Damiána, boli sme veľmi prekvapení, lebo v našom prostredí sa nestretávame s tým, aby vlastník historického objektu, ktorý nie je zapísaný v Registri kultúrnych pamiatok PÚ SR, pri príprave obnovy daného objektu, postupoval striktne podľa princípov obvyklých pri výskumných prácach na tzv. kultúrnych pamiatkach. Privítali sme túto príležitosť s radosťou. Objekt kaplnky bol v tom čase skutočne v stave silnej deštrukcie. Okrem toho, že boli rozložené vonkajšie i vnútorné omietky, rozpadajúci sa strešný krov a krytina,  omnoho závažnejšia deštrukcia objektu bola zo strany stavebného rozkladu. Postupujúcimi vonkajšími vplyvmi bola narušená statika kaplnky, popraskané múry i strop, silne navlhnuté steny. Na východnej strane hrozilo vypadnutie steny. Na základe týchto skutočností sme urobili dôsledný výskum a následne návrh na riešenie obnovy. Primátor mesta, pán Czaba Orosz veľmi ústretovo riešil postup so svojím tímom. Na podklade výsledkov nášho výskumu vypracoval architekt Ing. Tomáš Javorka projekt konkrétneho riešenia a začlenenia objektu kaplnky do komplexu Domu seniorov Ambrózia. A opäť príjemné prekvapenie. Všetky náležitosti spojené s obnovou boli s nami konzultované a riešené tak, aby výsledok zodpovedal maximálne historickej skutočnosti. Boli sme prítomní pri všetkých stavebno-rekonštrukčných prácach, ktoré riadil pán Jozef Nagy, riaditeľ /AREA,s.r.o/ s úžasnou profesionalitou a presnosťou, ktorú ale vyžadoval aj od realizátorov konkrétnych činností. Obdivovali sme pracovníkov fi. IZOBAU pána Zoltána Faragó, ktorí vykonávali stavebné práce a z ich prístupu bolo cítiť, že si uvedomujú jedinečnosť príležitosti a výnimočností prác pre svoje mesto. Prác na pamiatke, ktorá tu ostane aj ako dôkaz neobyčajného vzťahu ľudí, všetkých, ktorí sa zúčastnili na pamiatkovej obnove kaplnky sv. Kozmu a Damiána, k svoje histórii, k histórii svojho mesta.

V priebehu stavebných prác sme vykonávali reštaurátorské práce na mobiliári kaplnky, ktorý pozostával s oltára, drevených lavíc z konca 19. stor.  a drevených barokových plastík z 18. stor., ktoré boli značne poškodené vlhkosťou v kaplnke, drevokazným hmyzom, ale aj nevhodným narábaním. V závere prác na interiéri bola reštaurovaná výmaľba  „víťazného oblúka“ kaplnky, ktorú sme našli počas výskumu pod vrstvami neskorších premalieb.

Každá etapa vo vývoji mesta po sebe zanecháva záznam o svojej dobe. O súdobých architektonických štýloch, o vkuse obyvateľov, o pomeroch v meste. Zanecháva vo svetských i sakrálnych objektoch otlačky rúk ľudí, ktorí v tom meste žili. História Šamorína siaha do obdobia raného stredoveku a vo vývoji zanecháva jedinečné architektonické pamiatky, ktoré by mali dotvárať vzťah a povedomie k svojmu mestu u jeho obyvateľov. Ale nie je to len románsky kostol sv. Margity v Šámote, ranostredoveký kostol reformovanej cirkvi, renesančná radnica a barokový kostol Nanebovzatia Panny Márie v centre mesta, ale aj kaplnka sv. Kozmu a Damiána. Bola postavená v roku 1873 v historizujúcom štýle, vtedy ako súčasť špitála na základoch predošlej kaplnky – kostola z ktorého sme našli len torzo základov z veže. Je obrazom svojej doby. Architektonickým i spoločenským. Bez tejto stavebnej etapy by bol vývoj mesta neúplný. Ostala by v ňom medzera akoby prerušeného chodu. Nie je to tzv. kultúrna pamiatka, ale svojimi hodnotami a v konečnom dôsledku spôsobom pamiatkovej obnovy, by v mnohých prípadoch mohla byť príkladom. Príkladom zodpovedného prístupu zodpovedných ľudí, ktorým leží história ich mesta na srdci.

Termín lokálpatriot – lokálpatriotizmus môže mať viac podôb, alebo významov. Niekedy negatívnych, keď jeho nositelia potláčajú význam existencie iných skupín, ale môže mať, a tu v Šamoríne nesporne má, význam príkladného, úprimného vzťahu k svojmu mestu, jeho kultúre, histórii a jeho obyvateľom. Nežijem v Šamoríne, ale rád sa do toho mesta vraciam, do jeho pokojných ulíc so všadeprítomnou zeleňou a kvetmi. Vo veži kaplnky sv. Kozmu a Damiána visí opravený neskorobarokový zvon z roku 1784. Veríme, že jeho srdce bude zaznamenávať ďalšie desaťročia i stáročia kaplnky v Šamoríne.

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

Potulky CXIV – Hrad Bouzov /CZ/

14.05.2023

…tak som si teraz akosi spomenul na rozprávky môjho detstva. Počúvali sme ich z rádia, alebo lepšie povedané z rádií. Mali sme to tak rozdelené. Večer rozprávku na dobrú noc, ktorú nám rozprávala „teta Viera Bálintová“ so svojím čarovným hlasom, sme počúvali v kuchyni, kde sme mali na polici rozhlas po drôte. To bolo také zvláštne rádio, ktoré bolo [...]

Potulky CXIII – Zuberec, Múzeum oravskej dediny

31.03.2023

…keď som v minulosti vnímal prítomnosť skanzenov viac menej ako neživé múzeá, ktoré sú nemenné a aj napriek tomu, že to nie sú exponáty uzavreté v nejakých sklenených muzeálnych vitrínach, neustále som mal pocit, že sú to súbory ľudových stavieb pod akýmsi neviditeľným poklopom, ktorý ich chráni pred vplyvmi vonkajšieho sveta. Asi je potrebné viac [...]

Potulky CXII – Revište hrad

20.03.2023

Niekedy, keď počúvam veľmi veľa vznešených slov o spravodlivosti, pravde a demokracii nevdojak zacítim vôňu, či skôr pach klamstva. Niekedy, keď počúvam veľa vznešených slov o obrane slobôd, demokracie a ľudskosti od tých, ktorým z pod rúk a nôh tečie krv tých, ktorí Ich Pravdu nevelebili, cítim pach smradľavej, zatuchnutej prikrývky z postele pobehlice. Ale [...]

Uzbekistan Russia Summit

V Turecku vyhral Putin. Zelenskyj neprehral

29.05.2023 17:47

Po Erdoganovom nedeľnom volebnom víťazstve v Moskve oslavujú. Ale ani v Kyjeve nesmútia.

Robert Fico

Fico: Ódorova vláda nedostane od Smeru ani jeden hlas

29.05.2023 17:43

Strana nevidí zmysel podporovať programové vyhlásenie vlády, ktoré si stavia priority, odkázal líder Smeru Robert Fico.

Ladislav Bašternák, pojednávanie,

Byty, ktoré Bašternák previedol na rodičov, musia ísť do konkurzu

29.05.2023 17:23

Neprávoplatne o tom zatiaľ rozhodol Okresný súd Bratislava I. Bašternák je už právoplatne odsúdený za daňové podvody.

Turecko, erdogan

Erdogan mal vo voľbách neoprávnenú výhodu, hlavne v médiách, tvrdia pozorovatelia

29.05.2023 16:55

Veľmi nevyvážené v prospech Erdogana bolo spravodajstvo štátnych médií aj časti súkromnej tlače, píšu pozorovatelia z OBSE a z Rady Európy.