Založ si blog

Potulky XCIII – Múzeum liptovskej dediny Pribylina

…niekedy je čas na zastavenie, niekedy je čas na obzretie sa a zamyslenie, čas na vyslobodenie sa, očistenie, na vydýchnutie, odrazu pocítime potrebu zhlboka sa nadýchnuť tak, že to až kdesi v pľúcach zabolí. Ale tak slastne. Keď je naša myseľ, naše telo preplnené smogom, nánosmi vonkajších nečistôt zla, protivenstiev, nevraživosti a zášti, keď tú smolnú špinu sypúcu sa zo všetkých strán niet kam vypľuť, utiekame sa do palácov ticha, chrámov viery dobra a čistoty, do prírody. Do pustovní mohutných stromov, farebných kvetov, mäkkých tráv, sadnúť si do mäkka ich vôní a ticho závidieť motýľom a vtákom ich let.

Minulý rok, takto na jar, keď sme sa domnievali, že všetko to zlé, nezdravé už pominie a opäť sa budeme môcť bez strachu nadýchnuť a vydať za túžbami, ktoré sú kdesi za obzormi, keď zasvietilo slnko a jar už naplno vytlačila zeleň, vyšli sme na Liptov, ja zaspomínať si a obnoviť už zanesené obrazy Kriváňa a pod ním umiestneným múzeom liptovskej dediny a Inguśa za novom objavov. A Árés, ten s neskrývanou rozkošou vyváľať sa a vybehať v čerstvej tráve. V liptovskom skanzene som bol naposledy po jeho otvorení v roku 1991. Napriek všetkému nešťastiu, ktoré pandémia priniesla, tu sme sa odrazu mohli vnoriť čo čarovného krásna dediny nedediny vo zvláštnom pokoji a tichu, v ktorom len vtáky vo víre  svojich jarných vášní dávali na vedomie, že život so všetkými svojimi krásami víťazí. Prechádzali sme sa pomedzi drevenice a vchádzali do niektorých s bázňou, aby nás domáci nehnali. Drevo, tisíckrát ohmatané, tisíckrát hladené, sme aj my prihladili, keď sme cez prah prekráčali. V záhradke orgován a v okne muškát.
Odnekiaľ z maštale vybehli ovce s bielymi jahniatkami a v Árésovi sa tiež prebudili dávne túžby, ale nie tie jarné…museli sme ho nechať strážiť pred vstupom do goticko-renesančného kaštieľa z Parížoviec, ako najstaršieho zachovaného zemianskeho sídla v Liptove zo 14. až 16. storočia. Kaštieľ je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, liptovským kniežaťom. No a musel strážiť aj vstup do ohradeného areálu ranogotického kostola Panny Márie, ktorého pôvodná stavba stála v obci Liptovská Mara a po jej zaplavení boli fragmenty kostola s freskami prenesené do postavenej kópie v liptovskom skanzene. Posedeli sme v chládku chrámu, preniesli sa na chvíľu do minula, medzi tých, ktorí sedávali v laviciach ešte v pôvodnom kostole a želali si, aby tu to ticho dobra a krásna ostalo aj pre mnohých iných a my sme si z neho načreli len tak trochu do vreciek, na domov.

Prechádzajúc medzi drevenicami sme už pociťovali aj trochu hlad, keď z jednej tej drevenice vychádzala pani. Zjavne domáca. Okolo drevenice je štekový plot, neviem ako sa to správne volá. Býva aj taký vypletaný. A cez ten plot boli prehodené periny. Správne periny musia mať pásikavé obliečky. Aj tieto mali pásikavé obliečky s modrými páskami. Pani sa nás pýtala, ako sa nám páčilo a že keby sme chceli niečo jesť, že pri vstupe je krčma a tam… Neviem ako vedela tá pani, že sme hladní, ale poďakovali sme a nasmerovali sme tým smerom ako ukázala. Výborné jediva tam robili a výborné sme si aj dali. Bryndzové halušky a pirohy. Bez toho sa nedá odísť. A potom, keď sme sa už nabažili pekna a naplnili dobrotami, ešte sme to išli trochu utriasť na lúky pod Kriváňom, do rozprávkova.

Aj teraz sme všetci preplnení smogom, nánosmi vonkajších nečistôt zla, protivenstiev, nevraživosti a zášti, ale aj strachu. Ale nabral som ešte po vreckách zostatky toho tichodobra a krásna vo viere, že sa opäť onedlho budeme môcť zhlboka nadýchnuť, tak slastne, že to až tam vo vnútri, v pľúcach trochu zabolí…

..text, foto © Peter Krivda Soliwarski

.

 

Potulky XCV – Loket, hrad a mesto /CZ/

28.04.2021

…a tak hľadáme a presúvame sa, a túlame sa v snahe nájsť niečo, čo sme niekedy dávno, niekedy ešte pred Bránou prešli a teraz to opäť hľadáme. Teraz sa toho túžime dotknúť. Nejaké spojivo, nejakú stopu, otlačok vlastnej minulosti. Hladíme kamene gotických stien, ktorých drsnosť si ešte pamätajú končeky našich prstov. Pamätáme si na chlad, ktorý [...]

Potulky XCIV – Seget Donji, crkva sv. Ilija – kostol sv. Eliáša /HR/

14.04.2021

…ešte včera sme vychádzali z chladivého šera katedrály sv. Vavrinca /sv. Lovre/ v úchvatnom Trogire. Už po koľkatý raz. Už po koľký raz sa prechádzame úzkymi uličkami starého Trogiru. A potom, keď vychádzame cez jednu z mestských brán, nemôžeme prehliadnuť prirodzenú kulisu mesta, ktorá sa dvíha ponad strechy okrajových častí. Vrch Sutilija. Niekedy, keď [...]

Potulky XCII – Brilianty Rakšianskej doliny

18.02.2021

…do chrámu som vstúpil, aby som sa vyspovedal, očistil sa a zbavil viny, nadýchal sa pravdy. Utiekal sa sem hľadať povzbudenie a možno útechu. Lúče slnka zo mňa zmývali vrstvy marasu a brudu, belosť prašného snehu a vône smrečín zapudili rmut nedobra šede a jedľa, obrovská, kráľovská v doline. Objať ju a počúvať. Pokorne…….. text a [...]

Andrea Letanovská

Letanovská končí v strane Za ľudí. Postoj Remišovej k odvolávaniu Kolíkovej bol pre ňu "poslednou kvapkou"

08.05.2021 15:24

Letanovská kritizovala samotnú Remišovú, ktorá podľa jej slov nedokázala uchopiť a rozvíjať odkaz zakladateľa strany Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku.

Mária Kolíková / Boris Kollár /

Kollár: Sme rodina určite nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej

08.05.2021 14:24

Výhrady poslancov OĽaNO Kollár podľa svojich slov nepozná, keďže sa nezúčastnil na druhej časti piatkovej koaličnej rady.

Pfizer / Moderna /

Vakcínami Pfizer a Moderna sa budú očkovať už aj 45-roční

08.05.2021 13:37

Termíny očkovania budú po otvorení kapacít podľa rezortu zdravotníctva prideľované striktne podľa veku a diagnóz.

Izrael / Palestínčania /

Napätie v Jeruzaleme. Brusel odsúdil zásah Izraelu proti Palestínčanom, Teherán hovorí o vojnovom zločine

08.05.2021 13:18

Počas piatkového izraelského policajného zásahu pri mešite al-Aksá vo východnom Jeruzaleme utrpelo zranenia vyše 200 Palestínčanov a šesť príslušníkov izraelskej polície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 120
Celková čítanosť: 326978x
Priemerná čítanosť článkov: 2725x

Autor blogu

Kategórie