Založ si blog

Potulky XCIV – Seget Donji, crkva sv. Ilija – kostol sv. Eliáša /HR/

…ešte včera sme vychádzali z chladivého šera katedrály sv. Vavrinca /sv. Lovre/ v úchvatnom Trogire. Už po koľkatý raz. Už po koľký raz sa prechádzame úzkymi uličkami starého Trogiru. A potom, keď vychádzame cez jednu z mestských brán, nemôžeme prehliadnuť prirodzenú kulisu mesta, ktorá sa dvíha ponad strechy okrajových častí. Vrch Sutilija. Niekedy,  keď sa sústredíme na detail, ktorý nás fascinuje, môžeme prehliadnuť celok, ktorý tých príťažlivých detailov v sebe po stáročia naabsorboval množstvo. Už niekoľko rokov sme sa na chvíľu pristavili na trogirskom kamennom moste a len tak na moment sme sa pristavili pohľadom na biely kostolík hore na vrchu Sutiliji. Zdal sa byť vzdialený, lákavý, ale stále sme odkladali cestu do toho kopca. No niekedy sa veci pohnú akosi samé. Zastavili sme sa v dedine Seget Donji. Myslím, že v obchode, alebo niečo zjesť a pri ceste nás upútala smerovka, alebo skôr také dielko naivistu snaživca s nápisom „crkva sv. Ilija“. Bolo rozhodnuté. Po úzkej ceste, serpentínami sme sa vyštverali ku krásnu ďalekých výhľadov a miestam imponujúcej histórie z ktorej vystupujú fragmenty pevnosti, ilyrského hradiska z doby železnej, postavenej na mieste, ktoré potom ešte po stáročia priťahovalo pre jeho strategické výhody. A samozrejme k románskemu kostolu sv. Eliáša z 12. storočia. Archeologička Lujana Paraman z Múzea mesta Trogir sa k tomuto miestu vyjadruje s trochu kyslým úsmevom. „Štát sa začal o toto miesto zaujímať až vtedy, keď sa začali tiežpodnikatelia natoľko rozťahovať s miestnym kameňolomom, že hrozilo poškodenie nie len archeologickej lokality, kostola, ale ja blízkeho historického rímskeho lomu, v ktorom sa ťažil biely mramor napríklad aj na Diokleciánov palác, fórum v Zadare, alebo výstavbu „kaštelov“. Kostol sv. Eliáša /sv. Ilija/ je jednoduchou, jednoloďovou stavbou, podľa ktorého, hovorí legenda, dostal aj vrch svoje meno Sutilija. Bol viackrát poškodený úderom blesku a tak aj následne prestavaný. Okolo kostola a pohrebiska sa zachoval kruhový kamenný val. Napriek historickej závažnosti celej lokality, tieto miesta stále nie sú doskúmané. „Kvôli nedostatku peňazí a teda nezáujmu, sa v skutočnosti spoločnosť nestará o prehistorické úseky v tejto oblasti. V Chorvátsku sa nikto systematickejšie nezaoberá závažnejšími analýzami pevností “ hovorí pani Luljana Paraman a mne je táto situácia akosi nesmierne známa. Sedeli sme v tieni kostola, mysleli na všetkých, ktorí v pokore vychádzali po skalách, aby tu mohli pokľaknúť, možno sa zachrániť. Pozerali sme sa do diaľky Jadranu, ponad krásny Trogir, ostrovy v modrej, lesknúcej sa ploche, ale aj na skaly všade kam dovidíme. Keď sme sa už nabažili pohľadov a dotykov histórie, pomaly sme schádzali okolo kamenných zastavení krížovej cesty, vôňami pínií a cyprusov až k železnej, hrdzavej bránke, ktorá je vsadená do kamennej steny valu. Ešte ďaleko začujeme hrdzavé zaškrípanie, keď sa vietor oprie do jej krídla.

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

 

Potulky CXV – Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.

06.06.2023

Keď kvitnú pomarančovníky a citrónovníky a keď dozrievajú pomaranče a citróny, je čarovné sadnúť si do citrusového sadu a nasávať tú úchvatnosť aj do zásoby. Kamenný domček v ktorom sme bývali na okraji mesta Lentini, stál uprostred takéhoto sadu a bol naplnený vôňami ako flakón s citrusovým parfumom. A naša malá požičaná Lancia, ktorú sme každý [...]

Potulky CXIV – Hrad Bouzov /CZ/

14.05.2023

…tak som si teraz akosi spomenul na rozprávky môjho detstva. Počúvali sme ich z rádia, alebo lepšie povedané z rádií. Mali sme to tak rozdelené. Večer rozprávku na dobrú noc, ktorú nám rozprávala „teta Viera Bálintová“ so svojím čarovným hlasom, sme počúvali v kuchyni, kde sme mali na polici rozhlas po drôte. To bolo také zvláštne rádio, ktoré bolo [...]

Potulky CXIII – Zuberec, Múzeum oravskej dediny

31.03.2023

…keď som v minulosti vnímal prítomnosť skanzenov viac menej ako neživé múzeá, ktoré sú nemenné a aj napriek tomu, že to nie sú exponáty uzavreté v nejakých sklenených muzeálnych vitrínach, neustále som mal pocit, že sú to súbory ľudových stavieb pod akýmsi neviditeľným poklopom, ktorý ich chráni pred vplyvmi vonkajšieho sveta. Asi je potrebné viac [...]

migranti, Brodské , Kúty, hranica,

Krajiny Únie sa dohodli na migračnej reforme. O utečencov sa podelia alebo pomôžu inak

08.06.2023 23:50

Reforma počíta s povinnou solidaritou s krajinami, ktoré sú preťažené žiadateľmi o azyl, rovnako ako s rýchlejším vybavovaním neúspešných žiadostí.

Ukrajina, Cherson, záplava, priehrada

Voda zo zničenej priehrady Kachovka už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň

08.06.2023 21:50, aktualizované: 22:33

Hladina vody klesla pod kritickú úroveň. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne už bolo postupne odstavených.

automobilka PSA, Trnava

Čo ohrozuje 20 tisíc pracovníkov v automobilkách? Zákaz spaľovacích motorov to nie je

08.06.2023 20:36

Európsky parlament môže schválený zákaz spaľovacích motorov od roku 2035 ešte posunúť alebo zrušiť. Ako budú hlasovať naši europoslanci?

žralok

Po útoku žraloka v egyptskej Hurghade zomrel ruský občan

08.06.2023 19:50

Mladý muž mal žiť v Egypte dlhodobo.