Založ si blog

Potulky CI – Šimonovany Vodný hrad

…od detstva som poznával ten kraj a doposiaľ cítim vôňu miest, kam sme chodievali s rodičmi, tetkou a ujkom, ktorí tu žili. Doposiaľ si obnovujem v pamäti veľkú parkovú dámsku topánku osádzanú červenými kvetmi v trávnatom kruhu, ktorá nás vítala pred železničným nádražím mesta a ktorá stále víta ďalších prichodiacich do Partizánskeho. Na konci námestia funkcionalistický kostol zlínskeho architekta Vladimíra Karfíka a celá jeho Baťova kolónia s Červenou ulicou a v strede námestia súsošie pomníka Padlým hrdinom v SNP od vynikajúceho sochára Jozefa Kostku, Baťove obuvnícke závody za traťou a teraz už žiaľ len veľmi ošumtelé budovy niekedy prosperujúcej fabriky na topánky v čase, keď Partizánske ešte bolo Baťovanmi. A okolo nádherné, pokojné zvlnené vrchy Vtáčnika, Tribeča a Strážovské, kam doposiaľ chodíme za spomienkami, krásami, na huby a okúpať sa na priehradu vo Veľkých Uherciach. A teraz, už viac rokov na cintorín v Šimonovanoch. Šimonovany sú dedinou, mestskou časťou Partizánskeho, ktorá oproti pomerne krátkej histórii Partizánskeho, má históriu siahajúcu do roku 1260 z ktorého je prvý písomný záznam ako o obci Symoni. Pri každej ceste na cintorín a z cintorína sme prechádzali okolo skvostného, pôvodne Vodného hradu a od 17. storočia renesančného kaštieľa. Stále sme sa chystali, že si ho zájdeme pozrieť. Zo začiatku bol neprístupný z dôvodu rekonštrukčných prác a potom, neskôr sme jednoducho nemali šťastie a areál bol stále, keď sme tam boli zatvorený.
Aj teraz, na dušičky sme prechádzali Šimonovanmi prekrásnej farebnej jesene. Nad dedinou sa miešali prenádherné vône zlata, červene a ešte aj trochu zelene s vôňami chryzantém a sviečok. A tam nižšie, už opäť v strede dediny, akoby explózia farieb všetkých impresionistov súťažila so zúrivou paletou Jacksona Pollocka a to všetko bolo sústredené do priestoru za oplotením nádherného areálu Vodného hradu. Teraz sme už vošli. Len tak opatrne sme prechádzali po chodníkoch okolo, aby sme sa nenabažili príliš rýchlo tej peknoty. Ako keď sme v detstve dostali kus čokolády, ktorej nebolo nejako veľa, tak sme ju len tak po kúskoch vychutnávali, aby nám vydržala čo najdlhšie.
Názov obce je odvodený od šľachtického rodu Šimoniovcov, ktorí ju mali vo vlastníctve až do 20. storočia, kedy rod vymrel. V 13. storočí postavili obrannú pevnosť v meandri rieky Nitry, aby využili prirodzenú prekážku. Preto Vodný hrad. V 15. storočí kráľ Žigmund dal Šimoniovcom súhlas na prestavbu obrannej pevnosti, ktorá mala v Ponitrí strategický význam, keďže cez toto územie viedli dôležité obchodné cesty. Stavba sa rozšírila na obytný dvojpodlažný palác s mohutnou vstupnou vežou. V 17. storočí, ďalšou prestavbou, dostáva renesančný charakter. Elemírom Šimonim sa v roku 1935 končí rodostrom rodu, ktorý odchádza do minulosti aj so slávnejšími rokmi samotné kaštieľa. Do roku 1971 tu dožíva jeho dcéra Mária Lujza Šimoni vo veľmi smutných podmienkach. Po jej smrti, ako to už u nás býva, miestni občania Vodný hrad – kaštieľ vyrabovali a ponechali napospas osudu.
Až v koncom osemdesiatych rokov svitla na Vodný hrad nádej v lepšie časy. Bol uskutočnený rozsiahly archeologický výskum a koncom deväťdesiatych rokov 20.storočia bola realizovaná rekonštrukcia celého objektu Vodného hradu, ktorej ostatná etapa sa uskutočnila v roku 2015. Teraz je kaštieľ v správe Mestskej umeleckej agentúry Partizánske, ako príspevkovej organizácie mesta a nachádza sa tu mestská knižnica, čitáreň, študovňa a expozitúra mestského múzea. Ale tam sme sa až nedostali. Je to predsa ako s tou čokoládou. Aby sme tých sladkostí nemali naraz priveľa. Len taká kávička by tu bodla v tom priestore a pri tých farbách a vôňach…ale na okraji Partizánskeho sme našli exkluzívnu aj so zákuskom. Tiež exkluzívnym…..

 

    • text, foto © Peter Krivda Soliwarski + www.hrady-zamky.sk

Kaplnka sv. Kozmu a Damiána, Šamorín, alebo Príklady priťahujú ?

10.10.2022

Každé mesto, každá obec má svoju pamäť, má svoje genius loci s neopakovateľnými prvkami architektonického a kultúrneho prostredia. Každý z nás vedie vnútorný dialóg s obrazom miesta, ktorý vytvoril čas a naša pamäť. Vtedy, alebo dnes. Odtlačok, do ktorého sa premieta pocit vznešenosti, tajomnosti, estetiky, ale aj nostalgie, prvých lások, osudových rozhodnutí, [...]

Dávid Čársky v Galérii Čin Čin, Proporcie III

20.09.2022

…možno by sme mohli začať „v jednej z bratislavských galérií…“, ale nie, to by nebolo presné. Ináč. V jedinečnej bratislavskej Galérii Čin Čin vystavuje jedinečný výtvarník, maliar, Dávid Čársky. Možno to vyznieva trochu nadnesene, ale pri troche snahy o hodnotové sledovanie výstavných aktivít galérií v Bratislave vieme vysledovať Galériu Čin [...]

Potulky CVII – Trogir I. /HR/

04.09.2022

…sú ľudia, ktorí vedia svojím umením otvárať ako kľúčom zámky nepoznania. Celé veky ľudstvu otvárali priestory neznáma. Odhŕňali záclonu nevedomostí, celé veky boli niekde vpredu, aby otvorili dvere a okná sviežim vetrom. Teraz chodíme v ich stopách a ohmatávaním poznaní tých stôp prichádzame ku krásnu úžasných právd. Úchvatných poznaní o tom, že [...]

assange

Assange, ktorý čaká na vydanie do USA, sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva

02.12.2022 23:19

Americké orgány považujú Assangea za zverejnenie tajných informácií za nepriateľa štátu.

Matteo Salvini

V Taliansku pokračoval súd so Salvinim, vypovedala exministerka obrany

02.12.2022 22:50

Salvini ako minister vnútra v auguste 2019 odmietal šesť dní povoliť španielskej záchrannej lodi Open Arms so 147 migrantmi zakotviť v prístave Lampedusa.

Edward Snowden

Snowden dostal ruský pas, zložil prísahu vernosti Rusku

02.12.2022 20:40

Udelenie ruského občianstva Snowdena potešilo, pretože mu to zaistí ochranu pred možným vydaním do USA.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

V Čadci zrazila na chodníku 21-ročná vodička dve chodkyne

02.12.2022 19:38

Alkohol u vodičky dychovou skúškou nezistili.