Založ si blog

Potulky CII – Zámok Rájec nad Svitavou /CZ/

…niekedy počiatkom osemdesiatich rokov dvadsiateho storočia, samozrejme, sme si s priateľmi vyrazili do Brna na vtedy vynikajúci festival grafiky Bienále Brno. Lea mala z nás vtedy jediná auto, tak sa podujala nás zaviesť. Sobota bol voľný deň a boli sme takí natešení, nedočkaví a chtiví grafického umenia, že sme pobehovali po Brnenských uliciach trochu zmätkovito, bez toho aby sme si nejako všímali svoje okolie. Stáli sme pri akomsi prechode pre chodcov ako na štartovnej čiare, kým svietil červený panáčik. Ale keď zažiaril zelený, akoby zaznel výstrel zo štartovacej pištole, vyrazili sme po bielych pruhoch na druhú stranu ulice. V strede cesty som zaregistroval starého pána, ktorý išiel komótne oproti mne a keď sme sa stretávali, zdvihol ukazovák oproti nebesiam a celkom jasným hlasom ku mne povedal, „pane, dnes je sobota“. Minuli sme sa, pán spustil ruku a pokračoval ďalej, bez toho aby sa obzrel. Ja som sa zastavil. Len na chvíľočku. Možno to ani nebolo zastavenie a zrazu mi to došlo, fakt, dnes je sobota, tak kam sa ženiem ?….

….a tak sme sa nenaháňali ani s Inguśou k zámku na ktorý sme sa tešili. Už sa neponáhľame k miestu, ktoré sme si naplánovali vidieť. Zastavili sme sa ešte v Blansku na káve a užívali sme si rájeckého neznáma. Z tých zastavení má samozrejme najväčšiu radosť Áres. Trochu si pobehne a hlavne vie, že sa mu niečo ujde pod zub. Zámok v Rájci nad Svitavou stojí na okraji mestečka a tam, na ceste, ktorá vedie na sever smerom k Boskoviciam, je vytvorené vcelku veľké parkovisko, hneď vedľa pompéznej brány do areálu zámku, ktorý sa otvára krásnym čestným nádvorím s fontánou a bazénom s leknami v štýle francúzskych záhrad s trávnatými plochami a kvetinovými záhonmi. V strede hlavného traktu vedľa vchodu stojí socha cisára Jozefa II., ktorý síce Rájec nikdy nenavštívil, ale toto šľachtické sídlo patrilo rodu Salmov a tí založili železiarne v Blansku. V nich odlievali aj umelecké plastiky a tak, keď sa blížilo sté výročie úmrtia vladára, vypukol od roku 1880 „boom“ tvorby pomníkov cisára v celej monarchii. Prečo teda nie aj v blanenských železiarňach ? Akosi mi to niečo pripomína… V kase sme zistili, že máme ešte asi hodinu času do prehliadky a to bola príležitosť ísť sa prejsť do parku, ktorý obklopuje zámok z troch strán. Jeho prvá podoba je asi z roku 1770, kedy vzniká spolu s výstavbou zámku. Vznikli tu terasy a parker s vodnou kaskádou. V 19. storočí bola záhrada rozšírená do otvoreného romantického krajinu tvoriaceho parku. Krajinárske rozvrhnutie vyúsťuje do rozsiahlej lúky s rybníkom a súvisí s dobovým trendom priblíženia človeka späť k prírode.

V stredoveku na území Rájca stáli dve pevnosti, ktoré boli v 14. storočí zničené počas vojen medzi markgrófmi Joštom a Prokopom. Rájec následne menil majiteľov až do roku 1464, kedy sa dostal do držby pánov Drnovských z Drnovic. Tí jednu pevnosť obnovili a v roku 1570 ju dal Bernard Drnovský prestavať na renesančný zámok. Po vymretí rodu Drnovských prechádza rájecke panstvo do majetku Ruggendorfov a od nich ho kupuje v roku 1763 Antonín Karl ze Salm-Reiffercheidtu. Panstvo získal v čase, keď tu už zámok po požiari nestal. A tak pristupuje k stavbe vtedy modernej, rokokovo-klasicistickej stavby podľa plánov Isidora Amanda Marcela Canevala z Francúzska. Posledné úpravy na zámku dal urobiť Karl Josef Salm v roku 1769. Kniežací rod Salmov zámok vlastnil do roku 1945, kedy na základe Benešových dekrétov prechádza do vlastníctva štátu.

Sedeli sme v tráve parku pod zámkom pri jazierku, slastne sme nasávali vône kvetov, stromov i pokosenej trávy. Áres sa natiahol na slnku a zdal sa nám akýsi dlhší ako zvyčajne. Lebedili sme si, vychutnávajúc blažený pocit všeobímajúcej lenivosti a s privretými viečkami sme sledovali vysypaný chodník, po ktorom prechádzali mladé dámy v krinolínach s farebnými slnečníkmi v jednej ruke a vejárikom v druhej. Zakrývali si ním tak trochu roztopašné tváre, horiace červeňou aj pod nánosom púdru. Chichotali sa a jedným okom sledovali skupinku mladých mužov, ktorí v galantnej vzdialenosti sledovali dámy a ovievali sa trojrohými klobúkmi. Páni sa pokúšali zakryť svoje rozpaky pohrávaním sa s krajkami, volánmi a stuhami kabátca, alebo šermovaním vychádzkovou paličkou vo vzduchu. Tajne dúfali, že niektorá z mladých dám upustí, akoby nechtiac, ružami navoňanú vreckovku. Nechali sme ich v týchto rozkošných hrách, lebo prízemný pocit hladu nás vytrhol zo snenia a nasmeroval do bočného traktu zámku, k príjemnej záhradnej reštaurácii. Tu sme sa už nechali unášať inými vôňami a chuťami, ale rovnocennými s tými, ktoré sme si užívali pri prechádzkach zámkom. Predsa len dokonalý zážitok je, keď sú doň zapojené všetky zmysly…………….

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

Potulky CV – Zámok Žerotinských, Valašské Meziříčí /CZ/

17.05.2022

Človek môže opustiť svoje rodisko a musí opustiť čas svojho detstva. Ale aj jedno aj druhé by v ňom malo navždy ostať, oboje by mal v sebe niesť. A odtiaľ by mali viesť všetky jeho cesty, odtiaľ by sa mal pozerať. Vždy a na všetko. Ako deti sme si vedeli vytvoriť svoj svet dobrodružstiev a romantiky na veľmi malom priestore, ktorý v mnohých prípadoch nemal [...]

Potulky CIV – Kostol sv. Jána Krstiteľa, Pominovec

10.03.2022

…a tak sme tam chodili medzi tými modlitbami, medzi tichými, pokornými poďakovaniami, trúchlivými nárekmi, v tráve i snehu. A ukrižovaný sa na to pozeral z kamenných i železných krížov. Niekde mal na pleciach a na hlave trochu machu, inde zas pre hrdzu už ho ani nebolo poznať. Naklonený do boku, až k zemi, dlho ho nemal kto vyrovnať, ležiaci na chrbte pozeral [...]

Potulky CIII – Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa pri Cetine /HR/

01.01.2022

Dali sme si ešte kávu na rozlúčku s tak trochu ospalým, ale akýmsi smutným mestečkom Vrlika pod stredovekým hradom Prozor z ktorého sme zliezli. Od stolíka v kaviarni Vrlika na hlavnej ulici sa rozpadávajúce múry zdali ešte mohutnejšie ako keď sme sa ich dotýkali. Ktovie čo videl z hradieb Hrvoje Vukšić Hrvatinić, najsilnejší bosniacký feudál, ktorý dal hrad Prozor [...]

Chris Pincher

'Extrémne opitý obchytkával mužov'. Johnson rieši v strane ďalší škandál

02.07.2022 06:38

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona čelí ďalšiemu alkoholickému škandálu.

Španielsko, ČR, EÚ, predsedníctvo,

Tisíc úradníkov, 140 miliónov eur. Francúzi chceli mať predsedníctvo EÚ lepšie ako Fíni

02.07.2022 06:19

Naše predsedníctvo EÚ nebolo také veľké ako nemecké, ale chceli sme to mať okázalejšie ako Fíni, kde sa akcie konali v hangári, uviedol hovorca francúzskej vlády.

Ukrajina, Rusko, konflikt, vojna, Odesa

ONLINE: Boje na Ukrajine rozhodujú delá a rakety. Kyjev dostane ďalšie

02.07.2022 06:00, aktualizované: 07:07

"Neviem, ako sa to skončí, ale neskončí sa to tak, že by Rusko porazilo Ukrajinu na ukrajinskom území," odkázal na summite NATO Biden Putinovi.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Pre Sulíka prišiel správny čas na odchod z koalície

02.07.2022 06:00

V utorok vstúpi Fínsko a Švédsko do NATO. „Parlament by to mal odsúhlasiť aj napriek parlamentným prázdninám. Bolo by to od nás veľké gesto,“ povedal Andrej Matišák.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 383800x
Priemerná čítanosť článkov: 2930x

Autor blogu

Kategórie