Založ si blog

Potulky CVII – . .. pri jednom pamätníku – SNP. ..

Každý rok, keď príde čas spomenúť si, pokloniť sa tým, ktorí mali odvahu vzoprieť sa nemeckému nacizmu, každý rok sa nevdojak zahanbím. Hlavne vtedy, keď vidím v televízii, pred pomníkmi pretŕčať sa darmožráčov a podvodníkov, ktorí bez akejkoľvek hanby tliachajú nezmysly s vencom kvetov v ruke, ktorý sme my ostatní zaplatili, tliachajú o hrdinstve, utrpení, pokore…tliachajú o veciach o ktorých ani nemajú tušenia, čo znamenajú. Tliachajú, položia veniec, poklonia sa soche, otočia a už nevedia na čo sem prišli. Bankové konto ešte neskontrolovali a ponuku na nový model auta dostali, aj kurvy stále pýtajú, na novej vile v Španielsku vyhrievaný bazén zle hreje a ….na čo tu vlastne tá hymna hrala ?

Každý rok, tak ako teraz, spomínam na strýka Milana. Až na sklonku jeho života som sa dozvedel, že bol s jeho otcom v povstaní. Partizán, ešte chlapec a už muž. Nikdy o tom nechcel hovoriť. Nikdy sa tým nechválil. Nikdy žiadne vyznamenanie nebol prevziať, nikdy do žiadnej strany nevstúpil. Pri slove komunista si opovržlivo odpľul. Dobré halušky vedel variť a v pamäti si ho uchovávam ako hrával na ozembuchu a pásovej píle. A ešte, ako sa rád v lete vyvaľoval vo vani v záhrade na chalupe v Pacove, keď do nej napršalo a napadali jablká. Som veľmi hrdý, že tohto vzopätia sa slovenského národa voči nemeckým nacistickým hordám sa zúčastnil aj náš strýko Milan Blaho. Nie je už medzi nami a pre príležitosť, že pri Potulkách natrafím na hrob padlého vo vojne a v Povstaní, nosím so sebou sviečku a jej plamienok potom prenesie našu spomienku tým, ktorých ostatky ležia v zemi. Strýko našťastie nepadol v povstaní a my, ako deti, sme dlho nevedeli o jeho zapojení sa do odboja.

Nie je potrebné pátrať, kto boli tí, ktorí išli do hôr a teraz ležia tu, pri pamätníku . Nikdy som sa strýka Milana nepýtal či sa bál, či myslel na to, čo sa môže stať keď……lebo teraz je to zväčša naša prvá starosť, čo by sa mohlo stať, keby sme sa teraz vzopreli. Nie v povstaní. Len v takej malej snahe o spravodlivosť a kúsok pravdy, ktorú nám tí klaňači kradnú. Odrazu cítim vôňu zbabelosti. Len takej ľudskej. Nie veľkej…

…na cestách po Slovensku je takmer nemožné vyhnúť sa pamätníkom padlým v prvej a druhej svetovej vojne. Padlí v Slovenskom národnom povstaní sú v mnohých prípadoch pochovaní tam, kde ich našla smrtiaca strela nemeckých nacistických zločincov. Tak aj teraz sme zapálili sviečku Pod Bôrom pri Turčianskych Tepliciach. Keď som sa na Povstanie pýtal strýka Milana, povedal o histórii jeho vstupu do odboja a vzťahu k tým, ktorí ostali v zemi zavraždení Nemcami. „Na hrob rodičom nechodíš len na výročia ich narodenia, alebo úmrtia. Tak aj ľudia, ktorí padli v Povstaní si zaslúžia spomienku kedykoľvek počas roka, lebo možno bez nich by si nemohol chodiť na hroby ani svojím rodičom.

 

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

Potulky CVIV – Múzeum kysuckej dediny, Vychylovka

16.01.2023

…prechádzal som stranami histórie Vojtecha Zamarovského, keď som si v našej knižnici chcel pozrieť pôvodne úplne niečo iné. Ale musel som otvoriť Grécky zázrak, ktorý sa mi akosi sám nanútil a opäť fascinovaný úžasnou schopnosťou Zamarovského pútavo opisovať dej, ktorý je v mnohých prípadoch u iných autorov zmesou nezáživných faktov z oblasti [...]

Potulky CVIII – Hrad Prozor, Vrlika /HR/

04.12.2022

..sú tuláci, ktorí cestujú s presne stanoveným plánom a aby dosiahli svoj cieľ, ktorý si naplánovali, neuhnú zo svoje cesty. Keď sa tak zamyslím, tak to vlastne nie sú tuláci, ale povedzme cestovatelia. Lebo tuláci, my síce vieme, kde je náš pomyselný cieľ, ale keď po ceste je tak nesmierne veľa lákadiel, ktoré sa vynárajú spoza obzorov. Nádherná krajina údolia medzi [...]

Kaplnka sv. Kozmu a Damiána, Šamorín, alebo Príklady priťahujú ?

10.10.2022

Každé mesto, každá obec má svoju pamäť, má svoje genius loci s neopakovateľnými prvkami architektonického a kultúrneho prostredia. Každý z nás vedie vnútorný dialóg s obrazom miesta, ktorý vytvoril čas a naša pamäť. Vtedy, alebo dnes. Odtlačok, do ktorého sa premieta pocit vznešenosti, tajomnosti, estetiky, ale aj nostalgie, prvých lások, osudových rozhodnutí, [...]

pakistan nehoda oheň autobus

Po nehode autobusu na juhozápade Pakistanu je na mieste najmenej 40 mŕtvych

29.01.2023 08:38

Vozidlo explodovalo po páde z mosta.

leopard 2

Nemecká zbrojovka: Sme schopní vyrobiť viac tankovej munície, než svet potrebuje

29.01.2023 07:46

Nemecká zbrojovka Rheinmetall je pripravená výrazne zvýšiť výrobu tankovej a delostreleckej munície, aby uspokojila silný dopyt Ukrajiny i západných krajín.

Petr Pavel, Česko, voľby

New York Times: České voľby boli testom populizmu. Denník upozorňuje aj na Fica

29.01.2023 07:00

Súboj o post českého prezidenta bol podľa amerického denníka New York Times prvým v rámci série dôležitých volieb v strednej a východnej Európe.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev rokuje o raketách dlhého doletu. Cieľom je aj Krym

29.01.2023 06:03, aktualizované: 07:59

Ukrajina rokuje o dodávkach rakiet dlhého doletu, aby mohla ničiť ciele hlboko za frontovou líniou, napríklad sklady munície.