Založ si blog

Potulky CVIV – Múzeum kysuckej dediny, Vychylovka

…prechádzal som stranami histórie Vojtecha Zamarovského, keď som si v našej knižnici chcel pozrieť pôvodne úplne niečo iné. Ale musel som otvoriť Grécky zázrak, ktorý sa mi akosi sám nanútil a opäť fascinovaný úžasnou schopnosťou Zamarovského pútavo opisovať dej, ktorý je v mnohých prípadoch u iných autorov zmesou nezáživných faktov z oblasti archeológie a dejín umenia, vnoril som sa do dejinných súvislostí, ktoré  vytvárali našu dnešnú civilizáciu, nech už ju vidíme akokoľvek. Zamarovský mal fascinujúcu schopnosť vytvárať u vnímavého čitateľa fantazijné obrazy, do ktorých nás vťahuje a my prekročíme tu pomyselnú bránu a odrazu sa ocitáme pred Apolónovým chrámom v Korinte, či Delfách, pred Olympeionom v Aténach, Palaistre v Olympii. Dotýkame sa dlaňami chladivých kameňov „panteónov“ našej histórie i kultúry. Čo všetko sa spája s tým termínom. Na jednej strane jedinečný antický chrám všetkých bohov v Ríme, ako „panta plére theón“ i východisko pre filozofiu panteizmu, ale hlavne niečo, čo v nás vyvoláva esenciu predstáv o iných „chrámoch“ vytvorených vo viere. Vo viere v dobro, lásku a mier, vo viere v človeka a jeho ľudský um. Vo viere v človeka mýliaceho sa, omylného, ale neustále sa učiaceho poznávať nuansy ľudského dobra a  pravdy. Vo viere v človeka neustále sa meniaceho tak, ako sa mení celý vesmír podľa Herakleita z Efezu, „panta rei“ všetko sa mení, svet je v neustálom pohybe.

Prechádzali sme sa medzi drevenicami Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke, medzi domčekmi, domami, ktoré neniesli názvy Akropolisu, ani Artemidinho chrámu v Efeze, ani Apolónovho chrámu v Korinte, ale dom z Oščadnice, či Zborova, vodný mlyn z Kubiny, dom od Rybov a Poništov. Posedeli sme si pred krčmou z Korne i pred kaplnkou Panny Márie zo Zborova. Prechádzali sme sa v prostredí úžasnej a jedinečnej prírody, riek Vychylovky a Bystrice, Javorníkov a Kysuckých Beskýd. Nahliadali do okienok i do dverí a nasávali podmaňujúce vône. Dreva, tráv, obrovských lopúchov pri potoku, vody s odrazmi slnka medzi skalami, lúk a vysokánskych stromov. Kysuckého Panteónu. Lebo tak, ako v Zamarovského starom Grécku, aj tu prechádzali „dejiny ako svedkovia času, svetlo pravdy, živá pamäť, učiteľka života a posol minulosti /Marcus Tullius Cicero/. A tak ako za Cicera v starom Ríme, tak aj tu „dejiny ako učitelia života“ dosť pokrivkávali. Keď ľudia utekali do Ameriky za prácou, niesli so sebou vo vrecku tieto vône, ako pamäť. Lebo ona vracia život tým, ktorí už neexistujú. Aj Miro Cipár a Ondro Zimka, skvelí výtvarníci pochádzajúci z Kysúc nosili tieto vône neustále pri sebe. A veľmi radi o nich hovorili i hovoria. Keď ináč nie, tak aspoň prostredníctvom ich obrazov.

 

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

Potulky CVIII – Hrad Prozor, Vrlika /HR/

04.12.2022

..sú tuláci, ktorí cestujú s presne stanoveným plánom a aby dosiahli svoj cieľ, ktorý si naplánovali, neuhnú zo svoje cesty. Keď sa tak zamyslím, tak to vlastne nie sú tuláci, ale povedzme cestovatelia. Lebo tuláci, my síce vieme, kde je náš pomyselný cieľ, ale keď po ceste je tak nesmierne veľa lákadiel, ktoré sa vynárajú spoza obzorov. Nádherná krajina údolia medzi [...]

Kaplnka sv. Kozmu a Damiána, Šamorín, alebo Príklady priťahujú ?

10.10.2022

Každé mesto, každá obec má svoju pamäť, má svoje genius loci s neopakovateľnými prvkami architektonického a kultúrneho prostredia. Každý z nás vedie vnútorný dialóg s obrazom miesta, ktorý vytvoril čas a naša pamäť. Vtedy, alebo dnes. Odtlačok, do ktorého sa premieta pocit vznešenosti, tajomnosti, estetiky, ale aj nostalgie, prvých lások, osudových rozhodnutí, [...]

Dávid Čársky v Galérii Čin Čin, Proporcie III

20.09.2022

…možno by sme mohli začať „v jednej z bratislavských galérií…“, ale nie, to by nebolo presné. Ináč. V jedinečnej bratislavskej Galérii Čin Čin vystavuje jedinečný výtvarník, maliar, Dávid Čársky. Možno to vyznieva trochu nadnesene, ale pri troche snahy o hodnotové sledovanie výstavných aktivít galérií v Bratislave vieme vysledovať Galériu Čin [...]

pakistan nehoda oheň autobus

Po nehode autobusu na juhozápade Pakistanu je na mieste najmenej 40 mŕtvych

29.01.2023 08:38

Vozidlo explodovalo po páde z mosta.

leopard 2

Nemecká zbrojovka: Sme schopní vyrobiť viac tankovej munície, než svet potrebuje

29.01.2023 07:46

Nemecká zbrojovka Rheinmetall je pripravená výrazne zvýšiť výrobu tankovej a delostreleckej munície, aby uspokojila silný dopyt Ukrajiny i západných krajín.

Petr Pavel, Česko, voľby

New York Times: České voľby boli testom populizmu. Denník upozorňuje aj na Fica

29.01.2023 07:00

Súboj o post českého prezidenta bol podľa amerického denníka New York Times prvým v rámci série dôležitých volieb v strednej a východnej Európe.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev rokuje o raketách dlhého doletu. Cieľom je aj Krym

29.01.2023 06:03, aktualizované: 07:59

Ukrajina rokuje o dodávkach rakiet dlhého doletu, aby mohla ničiť ciele hlboko za frontovou líniou, napríklad sklady munície.