Založ si blog

Michal Studený v Galérii Čin Čin

…akosi groteskný sa mi zazdal úvod k tomuto textu „v bratislavskej galérii Čin Čin sa predstavil Michal Studený“…tak teda, bratislavská galéria Čin Čin predstavuje tvorbu z ostatných rokov maliara, výtvarníka Michala Studeného /*1939/ vo výstavnom projekte „Spektrá“, ktorú výstavu pripravil autor v spolupráci s Jánom Studeným a kurátorkou PhDr. Evou Trojanovou na vernisáži veľmi prehľadne prechádzajúcou exkurzom cez tvorbu Michala Studeného až k súčasným prezentovaným dielam. Iste, maliara, ako jednu z kľúčových, trochu viac sa mi páči český „stěžejních“, osobností „zlatých šesťdesiatych“ nie je potrebné nejako zvlášť predstavovať. Patrí do generácie, ktorá veľmi razantne vstupuje do diania v prvej polovici 60. rokov 20. storočia a osobnosti ako Vlado Popovič, Jozef Kornúcik, Peter Bartoš, Juraj Jakubisko, Elo Haveta, alebo Milan Sládek  nikoho nenechali na pochybách o svojom neskrotnom chcení zanechať za sebou stopu v jemne uvoľnenom dýchaní kultúry vo vtedajšom Československu. Vstupujú do závanov tradicionalistických domovských vzťahových relácií starších Galandovcov, absorbujú vtedy prebiehajúce konceptuálne tendencie a akosi každý po svojom vytvárajú svoj osobnostný program. Iste si spomenieme na „záznamy“ Michala Studeného jeho idenia po krajine, ktorú nepotrebuje konkretizovať. Bytia v krajine z ktorej ako totemy vynáša na plochu obrazu najelementárnejší znak prítomnosti človeka. Dom v tej najjednoduchšej podobe. A kostol, otlačok ľudskej pokory. Michal Studený prechádza krajinami svojho bytia a odnáša si z nich spomienky. Keramické črepy, fragmenty hospodárskeho náradia, lístky ďatelín, kvetiny vylisované v herbári a vtláča ich do pastóznych nánosov farieb ako znaky, symboly, otlačky svojej prítomnosti. Bol som tu.

V ostatných dvoch desaťročiach Michal Studený postupne akoby prestupoval cez pomyselnú bránu zo stavu telesnosti, do nehmotného priestoru imateriálna. Oprosťuje sa od potreby zanechávať znaky, symboly a prechádza do priestoru určitej spektrálnej spirituality vyšších duchovných hodnôt, duchovného vesmíru. Akákoľvek konkrétnosť, fyzičnosť, čo i len znaková vyhranenosť, pominuteľná realita, ostáva za prekročenou „bránou“ transcendentálna. Úžasná poetika tohto spôsobu myslenia i vyjadrovania je potom postavená mimo akéhokoľvek poznateľného, či hmatateľného atribútu a stáva sa len určitým fluidom duchovnými pochodmi autora prechádzajúcimi od bohato širokospektrálnej dúhy koloristického vnemu, až po elementárny výstup monochrómu sivých, či čisto bielej.

Výstava ostatnej tvorby maliara Michala Studeného v galérii Čin Čin Spektrá, je svojím rozsahom skôr komorného charakteru, ale výpoveďou nesporne naplní očakávanie náročného návštevníka. Ponúka koloristickú komunikáciu pri tichej meditácii s možnosťou ponoru do vlastného vnútra………………..

 

 

text © Peter Krivda Soliwarski, foto Adam Sakový, Viki Kollerová

Potulky CXVII – Kostol sv. Šimona a Júdu, Spišský Hrhov

24.09.2023

…z končekov zlatých, karmínovočervených a zelených listov odkvapkávali trblietavé brilianty a na zemi stekali po sklonených steblách tráv. Všade okolo vystupovali úžasné vône chryzantém, veľmi opatrne premiešané s arómou tlejúcich listov a esenciou plávajúcich hmiel. Odkiaľsi z inej strany sna sa naliehavo ozývali tóny, najprv ticho, clivo, ale čím ďalej tým [...]

Potulky CXVI – Bojnice zámok

24.06.2023

…niekedy sa sny z raného detstva odrazu objavia po mnohých desaťročiach ako niečo, čo sa reálne stalo a akosi nevieme rozlíšiť, čo je, čo bolo, čo je snom a čo realitou. Možno práve to nepoznanie je tou nádhernou tajomnou bránou, ktorou sa pohybujeme medzi ireálnym a skutočným. Pohybujeme sa medzi dvomi polohami o ktorej ani o jednej nemôžeme s istotou povedať, [...]

Potulky CXV – Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.

06.06.2023

Keď kvitnú pomarančovníky a citrónovníky a keď dozrievajú pomaranče a citróny, je čarovné sadnúť si do citrusového sadu a nasávať tú úchvatnosť aj do zásoby. Kamenný domček v ktorom sme bývali na okraji mesta Lentini, stál uprostred takéhoto sadu a bol naplnený vôňami ako flakón s citrusovým parfumom. A naša malá požičaná Lancia, ktorú sme každý [...]

pellegrini, fico, šimečka

Exkluzívna anketa: Vyše 42-tisíc čitateľov Pravdy prezradilo, koho budú voliť. Takto by podľa nich vyzeral nový parlament

25.09.2023 06:00

Prvá trojka ostáva istá - Smer, PS a Hlas. Do parlamentu by sa podľa našich čitateľov dostali aj Demokrati. Naopak, mimo neho skončili KDH, OĽaNO, Sme rodina aj Republika.

virtuálna asistentka, IDA, sociálna služba, seniorka, Prievidza

Seniorka hovorí o bezmocnosti po páde v špajzi. K osamelým ľuďom posielajú virtuálne asistentky

25.09.2023 06:00

Vysilená sa Anežka (86) nedokázala ničoho zachytiť, na pomoc čakala tri hodiny. Teraz má v dome neinštalované zariadenie, ktoré jej blízkych upozorní na rizikovú situáciu.

Justin Trudeau, Volodymyr Zelenskyj, Kanada

ONLINE: Zelenskyj sľúbil v USA, že dobyje Bachmut. Budanov tvrdí, že tam pochovajú ruskú armádu

25.09.2023 05:30, aktualizované: 06:44

Bachmut bude opäť náš, prisľúbil Zelenskyj v USA. Šéf rozviedky Budanov tvrdí, že k Bachmutu poslali Rusi na smrť 15-tisícovú 25. armádu.

Korňa, Dedina roka

Dedina roka má ropný prameň aj cintorín obetí hladomoru. Nájdete ju na Kysuciach

25.09.2023 05:00

Neopísateľná atmosféra, nezvyčajné atrakcie, nádherná príroda, no najmä dobrí ľudia sú podľa starostky aktuálnej Dediny roka za triumfálnym ziskom tohto titulu.