Založ si blog

Potulky CXIX – Kostol sv. Kozmu a Damiana, Abramová

…pod lipami do trávy. Do vôni líp, ktoré už síce boli odkvitnuté, ale kvety tu zanechali omamný pozdrav, ktorý ešte stále lákal bzučiace včely i nás. Do tráv, vedľa cesty pod kostolom sme si sadli, aby sme si mohli chvíľu vychutnávať pokoj vlniaceho sa obilia na okolitých poliach až po modré Žiarske vrchy. Ešte nevoňalo zlatými vôňami páľav žní letného slnka, ale tančilo, ladne, vo vlnách, v akejsi skupinovej extáze, celé to more zelených farieb, ktoré pretína sivá linka cesty kopírujúca vlnenie zeleného mora. Tam, v diaľke, kde sa spájajú okraje cesty do jednej linky, tam je Abramová a Laclavá. Vlastne teraz už len Abramová, po spojení obcí. Ale pokoj, ticho a vznešenosť miesta z ktorého sú nádherné výhľady aj na vrchy Veľkej Fatry, vytvárajú podmanivé theatrum naturale v ktorom ranogotický kostol sv. Kozmu a Damiána má dominantné postavenie z ktorejkoľvek strany. Dali ho postaviť miestne zemianske rodiny v prvej polovici 13. storočia. Podľa dochovaných písomných dokladov v roku 1330 ako jednoloďovú stavbu s kvadratickým presbytériom, sakristiou na severnej strane a predstavanou vežou na západnej strane, ktorej súčasná podoba je po prestavbách z roku 1927. Kostolík si, napriek rôznym zásahom v priebehu časov, zachoval prakticky pôvodnú podobu jednoduchej, čistej vidieckej sakrálne ranostredovekej architektúry s uchovaním krížovej rebrovej klenby v presbytériu, na južnej strane hlavnej lode a presbytéria úzke okná s oblúkovým záklenkom, alebo zamurované štrbinové románske okno presbytéria na východnej strane.

Po pár schodoch ku vchodu pod vežou. Prechádzal som dlaňou po omietke múru, ktorý ešte pred niekoľkými rokmi mal svetlomodrý náter. Ak si dobre pamätám. Teraz fragmenty modrej farby ostávajú len v hlbších miestach štruktúry omietky a v zápase o koloristickú prevahu vyhráva skôr sivá v miernej prevahe nad bielou. Len na východnej starne má modravá plava navrch. Akoby mala byť potvrdením dedinského pôvodu kostolíka. Snáď tak, ako natierali múry svojich domov vápnom s trochou modrej anilinovej, tak aj dom Pána. Moje dlane, ako prsty slepca, keď hladili omietky, čítali na ich povrchu zapísanú históriu. Tú, ktorá je pochovaná v okolí kostola na cintoríne Porozpráva o vzniku osady v druhej polovici 13. storočia, kedy patrila Jakubovmu synovi Abrahámovi, potom zemianskym rodom Veličovcov /Velits/ a Čertovcov, ktorých náhrobné kamene dávajú o sebe vedieť aj v spleti vysokých tráv, zelene i kvetov. Tie sa predierajú cez burinu, akoby chceli aj pre dnešok ukázať, že ušľachtilosť si nájde cestu a nie je ľahké ju zadusiť. Aj neogotická kaplnka rodiny Országhovcov prešla strastiplnou cestou nedôstojnosti i ľudského poníženia zlodejmi, vykrádačmi posvätného, tak ako prepadnuté, či otvorené hroby naokolo. Ešte stojí, v džungli nezáujmu a nekultúrnosti….

Na zvlnenej ceste medzi poľami sme sa ešte obzreli za pomaly zmenšujúcim sa kostolíkom v panoráme velebnosti Turčianskej kotliny. A aby sme si z nej odniesli vo vreckách spomienok na krásno čo najviac, vošli sme ešte aspoň na chvíľu do malebnosti Belianskej doliny. Nie ďaleko, len tak okolo Belianskeho potoka naplneného omamnými vôňami lopúchov, mäty, alchemilky, tráv a žihľavy, trochu do jeho studivej vody po kolená, balancovať s rozpaženými rukami po šmykľavých kameňoch. Pod velebnosť rozsochatého Veľkofatranského Lysca.

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

Potulky CCXV – Bellissima Catania /I/

03.07.2024

„ Keď budeš počuť šum vtačích krídel, mysli na ich slobodu. Keď budeš vidieť ich tiene plávať na zemi, mysli na to, že plávali aj po miestach o ktorých snívaš. Ale oni sa stále vracajú tam, odkiaľ prvý raz vzlietli“ Krúžili sme nad Etnou a uvažoval som nad tým, aké pocity majú miestni ľudia, keď vidia z mohutnej hory vystupovať obláčiky pary. Obleteli sme tú [...]

Potulky CCXIV – Završje /HR/

06.06.2024

Svet je priestor naplnený záhadami. A je nádherným darom možnosť, či potreba tieto záhady objavovať. Niekedy sa pristihnem pri tom, keď sa prechádzame starými historickými uličkami, akoby som listoval fotografickým albumom, ktorý je plný starých fotografií a patril niekomu inému. Naším predkom, ktorí tu už nie sú. Ešte ich spoznávame na niektorých z čiernobielych, [...]

Jozef Mužila -„Možnosti“ v Turčianskej galérii

26.05.2024

…doslova v poslednej chvíli som ešte stihol skvelú výstavu skvelého výtvarníka Jozefa Mužilu /1967/ v Turčianskej galérii v Martine. „Možnosti“. Autor žijúci v Martine je z môjho pohľadu „málo videný“, málo exponovaný na našej výtvarnej scéne, málo prezentovaný aj napriek jeho nespornej originalite a jedinečnosti vyjadrovania. Zjavne v jeho povahovej [...]

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku sa zrútilo dopravné lietadlo, zahynuli pravdepodobne traja členovia posádky

12.07.2024 15:49

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.

Lipšic

Ústavný súd dal Lipšicovi za pravdu. V kauze kritiky diskriminačných žalôb súdy porušili jeho práva

12.07.2024 15:23

Celý spor sa týka diskriminačných žalôb, ktoré v minulosti podalo na štát množstvo sudcov bežných súdov vzhľadom na výrazne vyššie platy sudcov bývalého Špeciálneho súdu.

jaskyna

Astronomická škoda, 1,5 milióna usmrtených živočíchov. Jedinečné kaskády zničil bager, padlo prvé obvinenie

12.07.2024 15:12

SHMÚ tvrdí, že pri oprave merného objektu prameňa ich ťažkými mechanizmami nepoškodili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 505623x
Priemerná čítanosť článkov: 3200x

Autor blogu

Kategórie