Založ si blog

Potulky CIV – Kostol sv. Jána Krstiteľa, Pominovec

…a tak sme tam chodili medzi tými modlitbami, medzi tichými, pokornými poďakovaniami, trúchlivými nárekmi, v tráve i snehu. A ukrižovaný sa na to pozeral z kamenných i železných krížov. Niekde mal na pleciach a na hlave trochu machu, inde zas pre hrdzu už ho ani nebolo poznať. Naklonený do boku, až k zemi, dlho ho nemal kto vyrovnať, ležiaci na chrbte pozeral tam, kam tí so vzopätými dlaňami hľadia už tisícročia a len hromy do nich odtiaľ bijú. Keď slnko zasvieti, odrazilo sa na ich tvárach, aby ich znova do zeme vryli, kým im ich otlačok voda Váhu nezoberie. Kríže na hroboch, kríže bez hrobov, spasiteľ bez nôh i bez kríža v snehu, len suchá tráva okolo z biela vytŕča. Ale dole, pod tým snehom, pod tou trávou, pod zemou, ktorú tu po tisícročia vody Váhu zatápali, tam ležia všetci z Pominovca. Z dediny už neostalo nič, ale pokiaľ má kto položiť kvietok ku krížu, pokiaľ je, kto zapáli sviečku za minulých, i Pominovec je. A ako vztýčený prst pamäti v strede čistý v jednoduchosti kostol sv. Jána Krstiteľa.

Keď máme cestu domov smerom od Považskej Bystrice a nutne sa neponáhľame, ponáhľame sa zväčša tam, späť je to už voľnejšie, teda keď ideme smerom do Bratislavy, tak v mnohých prípadoch zídeme z diaľnice na pravú stranu od Váhu. Na paralelnú cestu vedúcu cez Púchov, Lednické Rovne, Pruské, Bohunice… a tam za Bohunicami je odbočka doľava cez železničné priecestie, poľnou cestou ku kostolu sv. Jána Krstiteľa v Pominovci. Pri ceste je odbočka označená smerovkou a tak je to vcelku ľahké nájsť. Kostol je vidieť aj z cesty, ale len vtedy, keď viem kde je. V rovine, medzi niekoľkými stromami a kríkmi, ktoré ho v lete zakrývajú a v zime okolo neho vytvárajú len akúsi abstraktnú sieť. V doline medzi dvomi pohoriami, ktorú po veky brázdi Váh a z ktorej na jednej strane vystupujú Biele Karpaty s krásnymi, divokými, krasovými Vršateckými bralami a na druhej strane rieky mierne zvlnené Strážovské vrchy. A osudová rieka. Tam pri nej pred stáročiami postavili tí v Kristu, niekedy v dvanástom storočí románsky kostolík zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi. Jednoduchý, jednoloďový s polkruhovou apsidou a vstavanou vežou na západnej strane a emporou pre panstvo vtedy. Mágia toho miesta nesporne priťahovala vyznávačov i hlásateľov božstiev už omnoho skôr, ako sem prišli šíritelia viery Kristovej a tak sa pod základmi kostola sv. Jána našli fragmenty minulej stavby. Pre pár rokmi sme sedeli pred vstupným portálom s reštaurátorom Mariánom Kelešim, na ktorého som len náhodou natrafil pri jeho prenádhernom reštaurátorskom dialógu s majstrami, tvorcami stredovekých fresiek v kostolíku. Bol učupený pri múre kostola, sám, v tichu, len on a stredoveký maliar fresiek kdesi ako fluidum v priestore a pomaly, veľmi pomaly sa odhaľujúci obraz apoštolov a nad nimi tróniaceho Krista na stene. Akoby splynuli do jedného. Ten terajší tvorca vedený vedomím o tvorbe toho minulého a obdarený jedinečným darom možnosti cestovania v čase. Marián mi o tom neustálom rozhovore rozprával. Hovoril mi o každej vete, o každom centimetri odkrytého obrazu fresky. Závidel som mu tie cesty do neznáma histórie a spomeniem si na to pri každej následnej návšteve kostola sv. Jána Krstiteľa v Pominovci.

Vlastne ani nevieme kedy zanikla obec, či osada Pominovec. Legenda hovorí, že Váh, ktorý sa každý rok vylieval zo svojich brehov a zaplavoval okolitú rovinu, odnášal som sebou ťažko dorobenú úrodu z polí, ale ničil aj hlinené domy v dedine. Jeden rok sa miestnemu pastierovi prisnil sen, že príde veľká voda a odnesie celú dedinu. Pastier bol chudobný, mal len sedem oviec a ráno vyrozprával svoj sen susedom a varoval ich pred veľkou vodou. Sám odišiel so svojou rodinou a siedmimi ovcami do vyšších kopcov smerom k Vršatcu. Dedinčania pastiera nepočúvli, ostali a vysoká, divoká voda rozvodneného Váhu odniesla všetko, čo v dedine bolo. Z dediny neostalo nič len kamenný kostol. Všetko sa pominulo a preto sa odvtedy tomuto miestu nehovorí ináč ako Pominovec a miestu, kam sa uchýlil pastier s rodinou Sedmerovec, Sedmero oviec.

Keď sme sa vracali po vlastných stopách v snehu, nedalo nám to, aby sme sa neotočili raz, dva, tri razy, aby sme sa presvedčili, že kostolík je stále tam. V strede cintorína. Zmenšujúci sa diaľkou. Ale je tam. V Pominovci. Lebo aj my sme tam zapálili sviečku. Lebo pokiaľ má kto zapáliť sviečku pri kostole, pokiaľ tu niekto zanechá stopu v snehu, alebo v blate, pokiaľ má kto nasávať na jar mámivé vône líp pri kostole, pokiaľ si má kto ľahnúť do vysokej trávy medzi starými hrobmi a sledovať ubiehajúce biele mračná po modrej klenbe a kolíšuce sa zlaté kotúče slnečníc, Pominovec tu je.

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

Potulky CV – Zámok Žerotinských, Valašské Meziříčí /CZ/

17.05.2022

Človek môže opustiť svoje rodisko a musí opustiť čas svojho detstva. Ale aj jedno aj druhé by v ňom malo navždy ostať, oboje by mal v sebe niesť. A odtiaľ by mali viesť všetky jeho cesty, odtiaľ by sa mal pozerať. Vždy a na všetko. Ako deti sme si vedeli vytvoriť svoj svet dobrodružstiev a romantiky na veľmi malom priestore, ktorý v mnohých prípadoch nemal [...]

Potulky CIII – Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa pri Cetine /HR/

01.01.2022

Dali sme si ešte kávu na rozlúčku s tak trochu ospalým, ale akýmsi smutným mestečkom Vrlika pod stredovekým hradom Prozor z ktorého sme zliezli. Od stolíka v kaviarni Vrlika na hlavnej ulici sa rozpadávajúce múry zdali ešte mohutnejšie ako keď sme sa ich dotýkali. Ktovie čo videl z hradieb Hrvoje Vukšić Hrvatinić, najsilnejší bosniacký feudál, ktorý dal hrad Prozor [...]

Potulky CII – Zámok Rájec nad Svitavou /CZ/

12.12.2021

…niekedy počiatkom osemdesiatich rokov dvadsiateho storočia, samozrejme, sme si s priateľmi vyrazili do Brna na vtedy vynikajúci festival grafiky Bienále Brno. Lea mala z nás vtedy jediná auto, tak sa podujala nás zaviesť. Sobota bol voľný deň a boli sme takí natešení, nedočkaví a chtiví grafického umenia, že sme pobehovali po Brnenských uliciach trochu zmätkovito, [...]

Chris Pincher

'Extrémne opitý obchytkával mužov'. Johnson rieši v strane ďalší škandál

02.07.2022 06:38

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona čelí ďalšiemu alkoholickému škandálu.

Španielsko, ČR, EÚ, predsedníctvo,

Tisíc úradníkov, 140 miliónov eur. Francúzi chceli mať predsedníctvo EÚ lepšie ako Fíni

02.07.2022 06:19

Naše predsedníctvo EÚ nebolo také veľké ako nemecké, ale chceli sme to mať okázalejšie ako Fíni, kde sa akcie konali v hangári, uviedol hovorca francúzskej vlády.

Ukrajina, Rusko, konflikt, vojna, Odesa

ONLINE: Boje na Ukrajine rozhodujú delá a rakety. Kyjev dostane ďalšie

02.07.2022 06:00, aktualizované: 07:07

"Neviem, ako sa to skončí, ale neskončí sa to tak, že by Rusko porazilo Ukrajinu na ukrajinskom území," odkázal na summite NATO Biden Putinovi.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Pre Sulíka prišiel správny čas na odchod z koalície

02.07.2022 06:00

V utorok vstúpi Fínsko a Švédsko do NATO. „Parlament by to mal odsúhlasiť aj napriek parlamentným prázdninám. Bolo by to od nás veľké gesto,“ povedal Andrej Matišák.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 383802x
Priemerná čítanosť článkov: 2930x

Autor blogu

Kategórie