Založ si blog

Potulky CV – Zámok Žerotinských, Valašské Meziříčí /CZ/

 

Človek môže opustiť svoje rodisko a musí opustiť čas svojho detstva. Ale aj jedno aj druhé by v ňom malo navždy ostať, oboje by mal v sebe niesť. A odtiaľ by mali viesť všetky jeho cesty, odtiaľ by sa mal pozerať. Vždy a na všetko. Ako deti sme si vedeli vytvoriť svoj svet dobrodružstiev a romantiky na veľmi malom priestore, ktorý  v mnohých prípadoch nemal nič spoločné s vysnívanými krajinami o ktorých sme čítavali v románoch, alebo cestopisoch. A tak pri rodinných výletoch s naším otcom, ktorého spomienky na skautskú mladosť priťahovali do prírody, sme si vytvorili svoj svet dobrodružných predstáv. Zo stromu, ktorý asi eróziou padol cez potok v lese, vyrastali ďalšie konáre smerom hore, sme si dokázali v predstavách vytvoriť nepriechodný prales Yucatánu. Spolu s Lovcami orchideí Františka Flosa sme prežívali nebezpečné dobrodružstvá pri hľadaní vzácnych kvetov. Inokedy sme kráčali „Po stopách dobrodruha“ Richarda Halliburtona a prežívali nebezpečné úskalia nepoznaných svetov na malom, trávnatom priestore za garážami, alebo v priestore budúceho staveniska, kde sa vybagrované jamy naplnili vodou a vytvorili Strieborné jazero, alebo Grand River a zarastené kopce hliny sa premenili na Jelenie údolie  medzi vrchmi Rocky-Mountain, kde sme sa ukrývali pred znepriateleným kmeňom Yamba-Utahov. To všetko a ešte omnoho viac sa so mnou nesie doposiaľ. A tak, aby som našiel poklady, stačí pohladiť Aladinovu lampu, alebo jednoducho ísť po stopách Epochálnych výletov pána Broučka a preniesť sa do dôb, kedy dámy nosili krinolíny s vlajúcimi farebnými stuhami, všadeprítomnými krajkami a páni habit á la francaise s bohatými parochňami, predháňajúcimi sa svojou extravaganciou. A to všetko zahalené do omamných oblakov parfumov a púdrov vznášajúcich sa priestormi zámkov, rafinovaných záhrad a parkov. Medzi obyčajný ľud poddanský sme sa akosi nedostali.

Nie je to ďaleko, zámok rodu Žerotínov vo Valšskom Meziříčí v Zlínskom kraji na Morave. Stavať ho začal zrejme Jan z Pernštejna okolo roku 1538, vtedy nad Rožnovskou Bečvou. Teraz stojí v podstate v centre Valšského Meziříčí. Zámok dokončili páni Žerotínskí asi v roku 1548 ako jednoposchodový objekt rozsahu dnešného severného krídla. Počas tridsaťročnej vojny bol zámok, ako ináč, niekoľkokrát vydrancovaný a keď v roku 1648 mesto napadli Švédi, časť zámku a mesta vyhorelo. Je smutnou iróniou, že vojny prispievali k obnovám a v mnohých prípadoch zveľadeniu zámkov. Obydlí nevoľníckych vrstiev sa to samozrejme netýkalo. Tam to ostalo len pri tej smutnej irónii. A tak František Ludvík zo Žerotína dal hneď po vojne zvýšiť budovu o jedno poschodie a fasádu otočenú do nádvoria dal vyzdobiť arkádami. V barokových prestavbách potom ešte pokračovala jeho žena Ludvika Karolína a Michal Josef pochopiteľne tiež zo Žerotína. Ten prestavbu ukončil.

Pri kase nás privítal mladý sprievodca, ochotný nás sprevádzať, ale keď som mu zvestoval, že som si celú históriu naštudoval, tak sa obmedzil na základné údaje. No po chvíli som sa k nemu vrátil z druhej sály s otázkou, čo je z vystaveného mobiliáru originálne, zasvietili mu oči a podrobne vysvetľoval príkoria období od napoleonských vojen až po rok 1945, ktoré sme síce poznali, lebo vykrádanie je akosi príznačné aj pre historické pamiatky bývalého Horného Uhorska, ale určité nuansy ti predsa len boli. Nazreli sme aj do kaplnky zasvätenej Smrteľným úzkostiam Ježiša Krista, vyzdobenej freskami pravdepodobne vytvorenými popredným moravským maliarom obdobia baroka Josefom Ignácom Sadlerom. Okolie zámku zdobila od 17. storočia kvetinová záhrada vo francúzskom štýle, po ktorej ostalo len úbohé torzo na nádvorí zámku. Počas napoleonských vojen bola tu zriadená vojenská nemocnica. A potom to už so zámkom išlo dolu kopcom. V roku 1815 ho kúpil barón František Josef Kinský, ale dediči sa oň starali pramálo a predali ho rakúskej korune v pomerne schátralom stave. Následne, 1855, tu bola zriadená ženská väznica, kvetinová záhrada bola zmenená na zeleninovú a o interiéry sa postarali histórie a kultúry chtiví nájomníci. V roku 1913 chcel biskup Bauer v zámku ustanoviť sídlo ľudovej strany, ale svetová vojna si vyžiadala lazaret pre ranených a biskup Bauer svoj cieľ dosiahol až po vojne. Aké prozaické, umiestniť do honosného monarchistického zámku ľudovú stranu. Nuž a ako ináč, po roku 1945 sa dostáva zámok do majetku mesta a jeho kultúrnych zariadení.

Jar sme ešte len túžobne vyhliadali a jej vône sme skôr vyvolávali, ako reálne vnímali. Ale to krásno bolo vidieť a aj cítiť zámkom, ktorého obnova ešte stále pokračuje a napriek tomu nás expozície preniesli do pompézna dôb minulých. Uchovali sme si ho a pocity vznešenosti sme potom trochu premiešali s vôňou kávy na Mostnej v Čokoládovni. Ešte sme zablúdili k zámku a parku Kinských, ale to inokedy…

 

text, foto © Peter Krivda Soliwarski & http://www.info-vm.cz/zamek-zerotinu/os-2960

Potulky CIV – Kostol sv. Jána Krstiteľa, Pominovec

10.03.2022

…a tak sme tam chodili medzi tými modlitbami, medzi tichými, pokornými poďakovaniami, trúchlivými nárekmi, v tráve i snehu. A ukrižovaný sa na to pozeral z kamenných i železných krížov. Niekde mal na pleciach a na hlave trochu machu, inde zas pre hrdzu už ho ani nebolo poznať. Naklonený do boku, až k zemi, dlho ho nemal kto vyrovnať, ležiaci na chrbte pozeral [...]

Potulky CIII – Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa pri Cetine /HR/

01.01.2022

Dali sme si ešte kávu na rozlúčku s tak trochu ospalým, ale akýmsi smutným mestečkom Vrlika pod stredovekým hradom Prozor z ktorého sme zliezli. Od stolíka v kaviarni Vrlika na hlavnej ulici sa rozpadávajúce múry zdali ešte mohutnejšie ako keď sme sa ich dotýkali. Ktovie čo videl z hradieb Hrvoje Vukšić Hrvatinić, najsilnejší bosniacký feudál, ktorý dal hrad Prozor [...]

Potulky CII – Zámok Rájec nad Svitavou /CZ/

12.12.2021

…niekedy počiatkom osemdesiatich rokov dvadsiateho storočia, samozrejme, sme si s priateľmi vyrazili do Brna na vtedy vynikajúci festival grafiky Bienále Brno. Lea mala z nás vtedy jediná auto, tak sa podujala nás zaviesť. Sobota bol voľný deň a boli sme takí natešení, nedočkaví a chtiví grafického umenia, že sme pobehovali po Brnenských uliciach trochu zmätkovito, [...]

Chris Pincher

'Extrémne opitý obchytkával mužov'. Johnson rieši v strane ďalší škandál

02.07.2022 06:38

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona čelí ďalšiemu alkoholickému škandálu.

Španielsko, ČR, EÚ, predsedníctvo,

Tisíc úradníkov, 140 miliónov eur. Francúzi chceli mať predsedníctvo EÚ lepšie ako Fíni

02.07.2022 06:19

Naše predsedníctvo EÚ nebolo také veľké ako nemecké, ale chceli sme to mať okázalejšie ako Fíni, kde sa akcie konali v hangári, uviedol hovorca francúzskej vlády.

Ukrajina, Rusko, konflikt, vojna, Odesa

ONLINE: Boje na Ukrajine rozhodujú delá a rakety. Kyjev dostane ďalšie

02.07.2022 06:00, aktualizované: 07:39

"Neviem, ako sa to skončí, ale neskončí sa to tak, že by Rusko porazilo Ukrajinu na ukrajinskom území," odkázal na summite NATO Biden Putinovi.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Pre Sulíka prišiel správny čas na odchod z koalície

02.07.2022 06:00

V utorok vstúpi Fínsko a Švédsko do NATO. „Parlament by to mal odsúhlasiť aj napriek parlamentným prázdninám. Bolo by to od nás veľké gesto,“ povedal Andrej Matišák.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 131
Celková čítanosť: 383804x
Priemerná čítanosť článkov: 2930x

Autor blogu

Kategórie