Založ si blog

Potulky CXV – Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.

Keď kvitnú pomarančovníky a citrónovníky a keď dozrievajú pomaranče a citróny, je čarovné sadnúť si do citrusového sadu a nasávať tú úchvatnosť aj do zásoby. Kamenný domček v ktorom sme bývali na okraji mesta Lentini, stál uprostred takéhoto sadu a bol naplnený vôňami ako flakón s citrusovým parfumom. A naša malá požičaná Lancia, ktorú sme každý podvečer, keď sme sa vrátili z Potuliek, zaparkovali pred domčekom, naša malá modrá Lancia nasávala vône citrusového sadu celú noc, aby sme sa v nich mohli nasledujúci deň kúpať počas celej cesty za krásnom. Pozemok na ktorom stál náš, prenajatý domček, bol obohnaný kamenným múrikom a za tým múrikom boli ďalšie citrusové sady s kamennými domčekmi a ešte trochu ďalej mesto Lentini. A za tým mestom a jazerom Lentini a ešte ďalej nad tým všetkým tróni Etna. Možno hrozivá, tajomná, mohutná s vrcholom buď zahaleným do bieleho oparu, alebo vypúšťajúca biele obláčiky. Sopka, ktorá nás lákala, ale aj vzbudzovala rešpekt. Sopka, ktorá počas vekov zmietla zo svojich svahov množstvo civilizácii a prijala ďalšie, ktoré sa tu usadili. Každé ráno som sa na ňu pozeral pomedzi koruny pomarančovníkov, ponad kamenný múrik, ako vychádzalo slnko a každý podvečer sme sledovali meniace sa farby pri jeho západe. Fascinujúci pohľad, jeden z tých, ktoré lákajú ,vábia, mámia generácie cestovateľov, tulákov, aby prekročili tú pomyselnú hranicu záhadnosti, nedosiahnuteľnosti a tajuplnosti. V ranej mladosti som cestoval riadkami s Richardom Halliburtonom, alebo v „Tatrovke“ s J. Hanzelkom a M. Zikmundom. V rodičovskej knižnici sa našlo viac prameňov podnecujúcich k snívaniu. Tak som si teraz spomenul na Hanzelkovu a Zikmundovu „Tam za řekou je Argentína“. Preto „Tam za múrom je Etna“. Ale aby sme sa k nej dostali, museli sme najprv prepátrať uličky a námestia Lentini. Aj keď sa nám zo začiatku zdalo maličké, malé ani zďaleka nie je. Ani rozsahom, ani významom. A je čarovné svojou takou podvečernou ospalosťou menších mestečiek v ktorých keď slnko naznačí, že sa už začína poberať, na námestia a námestíčka povychádzajú domáci na dišputy. Postávajú v hlúčikoch, samozrejme zvlášť muži a zvlášť ženy. Vášnivo, alebo menej vášnivo riešia problémy celého sveta, ktoré nesú na svojom chrbte od rána.

Lentini, alebo predtým Leontini bolo založené v 7. storočí pred Kristom gréckymi kolonistami z Chalkidiki a Naxosu, ako jediná osada, ktorá sa nenachádzala na pobreží Sicílie. Zmocnili sa území, ktoré obývali italické kmene Siculov. Mesto v roku 494 podmanil tyran Hippokrates z Gely, ktorý postupne obsadzuje a spája východné a južné oblasti Sicílie a spojenectvom s Agrigentom vytvára najsilnejšiu a najvplyvnejšiu kolóniu Sicílie s hlavným mestom Gala a zomiera pri jednom z výbojov italických siculských kmeňov v roku 491 pred Kristom.

A tak sme si na chvíľočku sadli na kávu pred malou kaviarničkou, ako ináč, na Piazza Duomo. Na námestí, ktoré je akýmsi centrom stretávania sa a hlavne odtiaľ sme mali ako na dlani monumentalitu barokovej pompéznosti Chiesa madre Santa Maria la Cava e Sant’Alfio, Materského kostola Panny Márie z jaskyne zasväteného sv.  Alphiovi, Philadelphovi a Cyrinovi. Kostol, tak ako mnohé ďalšie na juhu Sicílie, bol postavený po ničivom zemetrasení koncom 17. storočia v roku 1693 Vincenzom Vellom z Malty v duchu tzv. Sicílskeho baroka s pôdorysom trojloďovej baziliky. Aj napriek tomu, že oproti iným barokovým sakrálnym monumentálnostiam vo väčších mestách, ktoré boli postavené po spomínanom zemetrasení, môže táto bazilika pôsobiť predsa len takým možno periférnym dojmom, keď sme vnímali túto úžasnú stavbu so všetkými súvislosťami vzťahu s okolím celého námestia, jeho ešte stále sa skvejúcimi „palazzo“, pôsobí tak, ako jej to bolo dané, „som tu aby si padol na kolená, som tu, aby si sa mi klaňal, som tú a bezo mňa niet Piazza Duomo ani Lentini.

Káva bola vynikajúca a neodolali sme ani „sicilian arancini“, lebo ako Inguśa hovorila, keď to vychvaľuje komisár Montalbáno, musíme to poznať. S troškou romantična zapadajúceho slnka, ktorého lúče sa ešte predierali úzkymi uličkami Lentini, svojím nízkym svetlom láskavo zakrývalo už trošku rany ošumelosti , kedysi impozantných mestských domov. V kaviarňach a baroch sa rozsvecovali svetlá. Ešte zmrzlináreň. Sicílska je vraj iná ako „talianska“……

 

 

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

 

 

 

 

Potulky CCXIV – Završje /HR/

06.06.2024

Svet je priestor naplnený záhadami. A je nádherným darom možnosť, či potreba tieto záhady objavovať. Niekedy sa pristihnem pri tom, keď sa prechádzame starými historickými uličkami, akoby som listoval fotografickým albumom, ktorý je plný starých fotografií a patril niekomu inému. Naším predkom, ktorí tu už nie sú. Ešte ich spoznávame na niektorých z čiernobielych, [...]

Jozef Mužila -„Možnosti“ v Turčianskej galérii

26.05.2024

…doslova v poslednej chvíli som ešte stihol skvelú výstavu skvelého výtvarníka Jozefa Mužilu /1967/ v Turčianskej galérii v Martine. „Možnosti“. Autor žijúci v Martine je z môjho pohľadu „málo videný“, málo exponovaný na našej výtvarnej scéne, málo prezentovaný aj napriek jeho nespornej originalite a jedinečnosti vyjadrovania. Zjavne v jeho povahovej [...]

Potulky CCXIII – Hrad Hrušov

18.05.2024

… kedy som prvý krát pocítil túžbu preniesť sa časom do minulosti, do iného obdobia, do iného času. Ono to asi bude vždy až po poznaní niečoho, čo sa udialo niekde v nepoznaní. A čím viac je to nepoznanie zastreto vrstvou neznáma, tým je tajomnejšie a záhadnejšie, a tým viac láka, a tým viac priťahuje, a tým viac chce, aby sme išli za nim. Ono to bude až potom, [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo 15 policajtov a päť ozbrojencov

23.06.2024 18:28, aktualizované: 24.06.2024 05:28

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 501145x
Priemerná čítanosť článkov: 3192x

Autor blogu

Kategórie